Sertifikalı yamaç paraşütü pilotlarında dürtüselliğin, heyecan arama davranışlarının belirlenmesi ve yamaç paraşütü kazaları ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining impulsivity and sensation seeking behaviors in certified paragliding pilots and their relationship with paragliding accidents
  1. Tez No: 864689
  2. Yazar: ŞERİF ARKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ HAKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yamaç paraşütü (YP) pilotlarının sosyodemografik ve klinik özelliklerinin saptanması, dürtüsellik ve heyecan arama davranışlarının ortaya konması ve YP kazaları ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak yapılan çalışmamız, ülkemizde YP uçuşu faaliyetlerine katılan (YPP grubu) ve katılmayan (kontrol grubu) kişilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, heyecan arama (Zuckerman Heyecan Arama Ölçeği-V) ve dürtüsel (Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11) kişilik özelliklerini sorgulayan sorulara ek olarak YPP grubuna YP uçuş bilgilerini ve YP kazası öykülerini de sorgulayan çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Bulgular: 165 kişiden oluşan lisanslı YPP grubu ve 140 kişiden oluşan kontrol grubunun katılımı ile çalışmamızda toplam 305 kişinin verileri değerlendirilmiştir. Yaş ortalamaları YPP grubunda 32,42 ± 9,6 ve kontrol grubunda 32,91 ± 9,8 olarak bulunmuştur. YPP grubunda %24,8 (n=41) kadın ve %75,2 (n=124) erkek YP pilotu bulunurken, kontrol grubunda ise %32,9 (n=46) kadın ve %67,1 (n=94) erkek katılımcı bulunmaktadır. Eğitim durumları incelendiğinde; YPP grubundaki pilotların %92,1'inin lise sonrası (üniversite ve lisansüstü) eğitim aldığı görülmüştür. YPP grubunda sigara içenlerin oranı %58,2 iken kontrol grubunda bu oran %43,6 olarak bulunmuştur (p0,05). YP kazası öyküsü ile psikiyatrik tedavi geçmişi (p=0,013) arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Heyecan arama ve dürtüsellik özelliklerini incelediğimizde, YPP grubunun kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek puanlara sahip olduğu (p0,05). Farklı sertifika seviyeleri arasında yaptığımız incelemelerde P2 sertifika sınıfının diğerlerine göre heyecan arayışı ve dürtüsellik puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür (SSS-V Toplam=22,33 ± 5,5, BIS-11 Toplam=65,88 ± 12,4).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to identify the sociodemographic and clinical characteristics of paragliding (PG) pilots, reveal their impulsivity and sensation-seeking behaviors and examine the relationship between these behaviors and PG accidents. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted with the participation of individuals who engage in PG flying activities (PG pilots group) and those who do not (control group) in our country. An online survey was administered to participants to inquire about their sociodemographic characteristics, sensation-seeking (Zuckerman Sensation Seeking Scale-V) and impulsivity (Barratt Impulsiveness Scale-11) personality traits, in addition to PG flying information and PG accident histories for the PG pilots group. Results: Data from 165 licensed PG pilots individuals and 140 control group individuals were evaluated, totaling 305 participants. The mean age was 32,42 ± 9,6 in the PG pilots group and 32,91 ± 9,8 in the control group. The PG pilots group consisted of 24,8% (n=41) women and 75,2% (n=124) men, while the control group had 32,9% (n=46) women and 67,1% (n=94) men. It was found that 92,1% of pilots in the PG pilots group had post-secondary (university and postgraduate) education. The proportion of smokers was 58,2% in the PG pilots group compared to 43,6% in the control group (p0,05). A significant relationship was found between PG accident history and psychiatric treatment history (p=0,013). In terms of sensation-seeking and impulsivity traits, the PG pilots group had significantly higher scores than the control group (p0,05). Among different certificate levels, the P2 certificate class had higher sensation-seeking and impulsivity scores (SSS-V Total=22,33 ± 5,5, BIS-11 Total=65,88 ± 12,4).