Assessment of the correlation between serum Kisspeptin with hormonal profile and insulin resistance in women with polycystic ovary syndrome
Polikistik over sendromlu kadınlarda serum Kisspeptin ile hormon profili ve insülin direnci arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 864690
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASSEL GHAZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı PKOS'lu kadınlarda serum Kisspeptin konsantrasyonunu, LH, FSH ve serbest testosteron hormonları ile insülin direnci ve insülin sekresyon indekslerini kontrol grubuyla karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Sonuçlar, A2 hasta grubunun ortalama yaşının 21,10 yıl, kontrol grubunun ise 21,14 yıl olduğunu, B2 grubunun ortalama yaşının 29,13 yıl, kontrol grubunun ise 29,40 yıl olduğunu ve C2 grubundaki hastaların ise 39,53 yıl kaydettiğini gösterdi. kontrol grubu için 39,20 yıl ile karşılaştırıldığında. Hasta gruplarının ortalama yaşı 29,92 yıl olarak kaydedilirken, sağlıklı kadın gruplarında bu yaş 29,91 olarak kaydedildi. Sonuçlar, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, çalışılan hasta gruplarında Kisspeptin seviyelerinde belirgin bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Çalışılan gruplardaki Kiss1'in, Kisspeptin düzeyleri değerleri farklıydı; bu, grupların (A2, B2 ve C2) Kisspeptin ortalamasını önemli ölçüde arttırdığını ortaya çıkardı. Kontrol grubundaki 36,22, 30,0 ve 36,38 pg/mL ile karşılaştırıldığında 74,19, 71,47 ve 60,60 pg/mL kaydedilen seviye. PKOS'lu kadınların hormonal ve metabolik dengesizliklerini etkiliyor. Sonuçlar, PKOS 'lu kadınların, kontrol gruplarındaki sağlıklı kadınlara kıyasla LH düzeyinin ortalamasını önemli ölçüde artırdığını gösterdi. 16-25 (A2) yaşları arasındaki PKOS'lu kadınlar, C2 ve B2 grupları için sırasıyla 11,46 ve 10,84 mIU/mL ile karşılaştırıldığında diğer gruplarda 14,0 mIU/mL ile önemli ölçüde artış gösterdi. Hasta gruplarının ortalama LH düzeyi 12,1 mIU/ml olarak kaydedilirken, kontrol gruplarında bu değer 9,86 mIU/ml olarak kaydedildi. Sonuçlar, tüm hasta gruplarının (A2, B2 ve C2), 5,54, 5,87 ve 6,79 mIU/mL kaydedilen FSH düzeylerinin ortalamasını, kaydedilen kontrol gruplarına (A1, B1 ve C1) kıyasla önemli ölçüde azalttığını ortaya çıkardı. Sırasıyla7,04 , 7,34 ve 8,77 mIU/mL. İncelenen grupların ortalama FSH düzeyi 7,71 mIU/mL olarak kaydedilirken, sağlıklı kadınlar için bu değer 6,06 mIU/mL idi. Veriler, hasta ve kontrol grupları arasında serbest testosteron düzeylerinin ortalamasında anlamlı bir fark olduğunu gösterdi. Hasta grubu 128,80 pg/mL kaydederken, kontrol grubu için bu oran 37,81 pg/mL idi. Hasta grupları (A2, B2 ve C2), sırasıyla139,44, 121,23 ve 125,74 pg/mL kaydeden kontrol gruplarına kıyasla 52,27, 35,07 ve 26,10 pg/mL kaydedilen serbest testosteron düzeyini önemli ölçüde artırdı. Serbest testosteronun en üst değerinin 16-25 yaş arası kadınlarda A2 grubunda 139,44 pg/mL ile kaydedildiği belirtildi. Metabolik parametrelere ait veriler hasta grubunda belirgin metabolik dengesizlik gösterdi. Hasta grubu 41,30 μIU/mL ile karşılaştırıldığında kontrol grubu 6,89 μIU/mL, kaydetti Tüm hasta gruplarında (A2, B2 ve C2), kontrol grubundaki 8,45, 6,04 ve 6,20 ile karşılaştırıldığında 41,41, 42,07 ve 40,42 μIU/mL kaydedilen insülin düzeyi anlamlı düzeyde yükseldi. Sonuçlar şunu gösterdi: Sonuçlar, 36-45 yaş arası kadınlarda glukoz düzeyini anlamlı olarak 70,13 mg/dL'ye yükselten C2 grubu olmadığı sürece, çalışılan gruplar arasında ortalama glukoz düzeyi açısından anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. A2, 59,44 mg/dL kaydedilen daha düşük glikoz seviyesi kaydetti.Veriler, çalışılan gruplar arasında HOMA-IR indeksi ortalamasında anlamlı bir fark olduğunu, tüm hasta gruplarının (A2, B2 ve C2) 6,08, 6,47 ve 6,95 olarak kaydedilen HOMA-IR değerini anlamlı derecede yükselttiğini ortaya çıkardı. kontrol grupları (PCOS olmayan kadınlar) için 1,20, 0,90 ve 0,91'dir. Sonuçlar, çalışılan grupların, hasta gruplarının (A2, B2 ve C2) BMI değerlerini, 24,11, 30,50 ve 30,84 kg/m² kaydeden kontrol gruplarına (A1, B1 ve C1) kıyasla anlamlı derecede arttırdığını ortaya çıkardı. kontrol grupları sırasıyla 21,85, 21,74 ve 23,97 kg/m² kaydetti. Hasta gruplarının ortalama BMI'si 28,48 kg/m2 olarak kaydedilirken, kontrol gruplarının 21,52 kg/m²'si kaydedildi. Sonuçlar, çalışılan grupların toplam kolesterol ortalamalarının anlamlı farklılıklarla normal aralıkta olduğunu gösterdi; grup C2, kontrol grubu için 130,18 mg/dL ile karşılaştırıldığında PKOS'lu hastalarda 183,42 mg/dL kaydedilen toplam kolesterol değerinde anlamlı derecede üstündü.Sonuçlar, 36-45 yaş arası polikistik over hastalığı olan kadınlar için C2 grubu değerleri dışında, değerlerin çoğunun toplam gliseritler için normal değerler içinde olmasına rağmen, incelenen grupların trigliserit değerlerinde farklılıkgösterdiğini gösterdi. 120,19 mg/dL iken polikistik over sendromu olmayan kadınlarda bu oran sırasıyla 94,42 mg/dL olarak kaydedildi.Veriler, hasta gruplarının (A2, B2 ve C2), kontrol gruplarında sırasıyla 78,01, 65,79 ve 62,39 mg/dL ile karşılaştırıldığında 111,22, 111,74 ve 131,80 mg/dL kaydedilen ortalama LDL düzeyini önemli ölçüde artırdığını ortaya çıkardı. Sonuçlar, PKOS'lu hastaların ortalama HDL düzeyinin sırasıyla 60,52, 52,20 ve 48,90 mg/dL'ye kıyasla 32,37, 29,86 ve 31,53 mg/dL olduğunu gösterdi. Bulgular, incelenen gruplar arasında VLDL değerlerinin ortalamasında biraz anlamlı bir fark olduğunu, 36-45 yaş grubu C2'de VLDL değerini 24,03 mg/dL'ye, kontrol grubunda ise 18,88 mg/dL'ye anlamlı derecede yükselttiğini ortaya koydu. 36-45 yaş arası. Kisspeptin, BMI, LH, FT, INS, HOMO-IR, kolesterol ve LDL ile pozitif korelasyon gösterdi; FSH ve HDL ile negatif korelasyon gösterdi ise yaş, glikoz, trigliserit ve VLDL ile anlamlı bir korelasyon olmaksızın gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the serum kisspeptin concentration and it's effects on LH, FSH, and free testosterone hormones and indices of insulin resistance, the insulin secretion in PCOS women in comparison to the control group. The results showed that the mean age of the patients group A2 mean age was recorded 21.10 years as compared with 21.14 years for control group, while patients for group B2 recorded 29.13 years as compared with 29.40 years for control group also patients in group C2 recorded 39.53 years as compared with 39.20 years for control group. The mean age of patients groups recorded 29.92 years as compared with 29.91 years for healthy women groups. The results revealed markedly elevation in the kisspeptin levels in studied patient groups as compered with healthy control group.Kiss1 in the groups studied varied in their values of kisspeptin levels which revealed that the groups (A2, B2, and C2) significantly increased the mean of kisspeptin level which recorded 74.19, 71.47, and 60.60 pg/mL as compared with 36.22, 30.0, and 36.38 pg/mL for control group.Affecting on the hormonal and metaboilic imbalances of the PCOS women. The results showed the women with PCOS significantly elevated the mean of LH level as compared with healthy women in control groups. Women with PCOS at the age between 16-25 (A2) years significantly increased in the other groups which recorded 14.0 mIU/mL as compared with 11.46 and 10.84 mIU/mL for groups C2 and B2 respectively. The mean of LH level of patients groups recorded 12.1 mIU/ml as compared with 9.86 mIU/ml for control groups. Results revealed that all the patient's groups (A2, B2, and C2) significantly decreased the mean of FSH levels which recorded 5.54, 5.87, and 6.79 mIU/mL as compared with control groups (A1, B1, and C1) which recorded 7.04, 7.34, and 8.77 mIU/mL respectively. The mean of FSH level of groups studied recorded 7.71 mIU/mL as compared with 6.06 mIU/mL for healthy women. Data showed that there is a significant difference in the mean of free testosterone levels between patients and control groups. Patients group recorded 128.80 pg/mL as compared with 37.81 pg/mL for control group. Patients groups (A2, B2, and C2) significantly increased the level of free testosterone which recorded 139.44, 121.23, and 125.74 pg/mL as compared with control groups which recorded 52.27, 35.07, and 26.10 pg/mL respectively, also the results pointed that the upper value of free testosterone was recorded at the group A2 for women at the age between 16-25 years which recorded 139.44 pg/mL. Data of the metaboilic parameters showed markedly metabolic imbalance in the patients group. Patients group recorded 41.30 μIU/mL as compared with 6.89 μIU/mL of insulin. All the patients groups (A2, B2, and C2) significantly elevated the level of insulin which recorded 41.41, 42.07, and 40.42 μIU/mL as compared with 8.45, 6.04, and 6.20 for control group. The results showed that there is no significant difference in mean of glucose level between the groups studied unless group C2 of women with age between 36-45 years which significantly elevated the value of glucose level to 70.13 mg/dL, while the group A2 recorded lower level of glucose level which recorded 59.44 mg/dL. Data revealed that there is a significant difference in mean of HOMA-IR index between the groups studied, all the patients groups (A2 , B2, and C2) significantly elevated the value of HOMA-IR which recorded 6.08, 6.47, and 6.95 as compared with 1.20, 0.90, and 0.91 for control groups (non- PCOS women). The results revealed that the groups studied significantly increased the values of BMI of the patient's groups (A2, B2, and C2) as compared with control groups (A1, B1, and C1) which recorded 24.11, 30.50, and 30.84 kg/m² while control groups recorded 21.85, 21.74, and 23.97 kg/m² respectively. The mean BMI of pateints groups recorded 28.48 kg/m² as compared with 21.52 kg/m² for control groups. The results showed that all the means of total cholesterol of groups studied were in normal range with significant differences, group C2 significantly superior in value of total cholesterol which recorded 183.42 mg/dL in patients with PCOS as compared with 130.18 mg / dL for control group. The results showed that the groups studied varied in their values of triglycerides although most of the values were within the normal values for total glycerides Except for the values of group C2 for women with polycystic ovary disease in the age of 36-45 year, which recorded 120.19 mg/dL while women without polycystic ovary syndrome recorded 94.42 mg/dL respectively. Data revealed that patients groups (A2, B2, and C2) significantly increased the mean of LDL level which recorded 111.22, 111.74, and 131.80 mg/dL as compared with 78.01, 65.79, and 62.39 mg/dL for control groups respectively. The results showed that patients with PCOS significantly decreased the mean of HDL level which recorded 32.37, 29.86, and 31.53 mg/dL as compared with 60.52, 52.20, and 48.90 mg/dL respectively. The findings revealed that there is a slightly significant in mean of VLDL values between groups studied, group C2 in the age 36-45 years significantly increased the value of VLDL to 24.03 mg/dL as compared with 18.88 mg/dL for control group in the age 36-45 years. Kisspeptin showed apositive correlation with BMI, LH, FT, INS , HOMO-IR ,cholestrol and LDL and negative correlation with FSH and HDL with no significant correlation with age,glucose,triglyceride and VLDL.