Türkiye ile Azerbaycan'ın kamu yönetimi teşkilatlarının karşılaştırılması
Comparison of public administration organizations of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 864698
  2. Yazar: RUMEYSA NUR CAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Devlet vatandaşların tek başlarına karşılayamadıkları ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş bir örgüttür. Devlet kamu yönetimleri vasıtasıyla hizmet sunar. Kamu yönetimi için ise belli bir kamu yönetimi teşkilatının var olması gerekmektedir. Bu durumda her ülke kendi sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel yaşantısına, birikimine göre bir yönetim yapısı benimseyerek ve kendi yapısına uygun kamu yönetimi teşkilatı oluşturarak idare edilmektedir. Ülkedeki kamu yönetimi sunumu belirli bir kamu yönetimi teşkilatlanması ile gerçekleştirilmektedir. Bu teşkilatlanma her ülkede farklı olabilmektedir. Çünkü her ülkenin geçmişte ve bugün içinde bulunduğu durumlar kamu yönetimi teşkilatını doğrudan etkileyebilmektedir. Böylelikle her ülkede farklılaşan kamu yönetimi teşkilatlarının neler olduğu, benzerliklerinin ve farlılıklarının neler olduğu, karşılaştırmalı kamu yönetimi ile ortaya çıkarılabilmektedir. Bu çalışmada da Türkiye ve Azerbaycan'ın kamu yönetimi teşkilatlarının nasıl olduğu, nasıl bir yapıda oluşturulduğu, her iki ülkenin yönetim sistemleri ve buna bağlı olarak merkezi ve yerel yönetimler açısından nasıl teşkilatlandığı güncel bilgiler dahilinde açıklanarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma yapılırken, her iki ülkenin birbirine benzeyen ve birbirinden farklı olan özelliklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışma giriş ve sonuç hariç üç ana bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye'deki kamu yönetimi teşkilatı, ikinci bölümünde Azerbaycan'da kamu yönetimi teşkilatı, üçüncü bölümünde ise Türkiye ve Azerbaycan'ın kamu yönetimi teşkilatlanması bakımından karşılaştırılması yer almaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma tekniklerinden karşılaştırma tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state is an organization created to meet the needs of citizens that they cannot meet on their own. The state provides services through public administrations. A certain public administration organization must exist for a public administration. In this case, each country is governed by adopting a management structure according to its social, political, economic and cultural life and creating a public administration organization suitable for its own structure. The public administration representation in the country is carried out with a certain organization of public administration. This organization can be different in each country because the past and present situation of each country can directly affect the public administration organization. Thus, what are the different public administration organizations in each country and what are their similarities and differences can be revealed through comparative public administration. In this study, how the public administration organizations of Turkey and Azerbaijan are, in what kind of structure they are formed, the administrative systems of both countries and accordingly how they are organized in terms of central and local governments are explained and compared within the current information. This study is aimed to reveal the similar and different features of both countries while making comparison. The study consists of three main parts except introduction and conclusion. The first part of the study includes the organization of public administration in Turkey, the second part includes the organization of public administration in Azerbaijan, and the third part includes the comparison of Turkey and Azerbaijan in terms of public administration organization. One of the qualitative research methods which is comparative studies was used in this research.