Azerbaycan'da Kamu Yönetimi Reformu
Public Administration Reform in Azerbaijan
  1. Tez No: 208094
  2. Yazar: ELDAR ASLANOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tez Azerbaycan'da 1991 yılında bagımsızlık kazanıldıktan sonra gerçeklestirlien kamu yönetimi reformu konusundadır. Bu amaça ulasmak için ilk önce genel olarak kamu yönetiminde degisim, reform, yönetimde reform vb., konulardakı esas anlayıs ve kavramların tanımlanmasına gidilmistir. 20. yüzyıldan itibaren kamu yönetiminde reformun yapılmasının esas yöntemi gibi yönetim reformunun transferi (kamu politikaları türünden reform), onun sovyet ve kapitalist dünyadaki deneyimi, teorik altyapısı açıklanmaya çalısılmıstır. Bu anlamda birinci bölümün sonunda kamu yönetiminde reformun siyasal ve teknik boyutları arastırılmıstır. kinci bölüm ise modern Azerbaycan kamu yönetiminin tarihi hakkındadır. Burada Çarlık Rusya'sı, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birligi dönemindeki kamu yönetimi deneyimleri arastırılmıs ve çagdas dönem için önemli sonuçlar belirlenmistir. Özellikle sovyetler döneminde federal merkeziyetçilik konusuna, planlama örgütlenmesine, ademi merkeziyet ve isletme özerklikli reformlar dikkat merkezine çekilmistir. Tezin sonuncu-üçüncü bölümünde SSCB'nin çöküsü ile birlikte bagımsızlıgını kazanan Azerbaycan'ın ulusal kamu yönetimi yapılanması arastırılmıstır. Özellikle bu reformların nedenleri (amacı, sorunları ve aktörleri) ve boyutları (yönetim hukuku, kurumsal yapı, planlama, mali yönetim ve kamu personel sistemi) merci altına alınmıstır. Tez çalısmasında reformlara farklı siyasal düsüncelerin bakısları, Sovyet kamu yönetimi, eski Sovyet sisteminden olan ülkelerin reform deneyimleri, Türkiye kamu yönetimi reformu ile kıyaslamalar da yapılmıstır. Bu çalısma Azerbaycan kamu yönetimi tarihinin incelenmesi, Sovyet kamu yönetiminin çagdas kosullarda ve bilimsel olarak gözden geçirilmesi, kamu yönetiminde degisim sorunlarının teorik altyapısının daha da gelistirilmesi bakımına önemlidir
Özet (Çeviri)
This thesis is about holding reforms in Public Administration after getting independence in Azerbaijan in 1991. To gain the goal at first in general main conception and analysis of terms under the topic of changes in Public Administration, reforms, administrative reforms had been given. Transfer of Public Administration reforms (as a sort of reforms of transfer of public policy, its experience in soviet and capitalist countries of the world and theoretical bases had been explained. In this meaning at the end of first part political and technical aspects of reforms in Public Administration had been investigated. But second part is about history of modern Azerbaijan Public Administration. Here public Administration Experience in Czar Russia, Azerbaijan Popular Republic and Soviet Union period were investigated and important results had been determined for modern period. Especially in soviet period subject of federal centralism, making-decision plan, decentralizing and autonomy reforms in production had been the focus of attention. The end of thesis ? at the third part according to the collapse of USSR coming independent Azerbaijan National Public Administration Building had been investigated. Especially reasons of reforms (goal, problems and factors) and aspects (administrative law, structure, planning, managing finance and public service) had been the focus of attention. In thesis views of different political thoughts to reform, Soviet Public Administration and reform experience of Soviet System Republics had been compared with Turkish Public Administration Reform. This research is important from the improve of history of Azerbaijan Public Administration, visualizing Soviet Public Administration with modern supply and in scientific point of view, theoretical bases of change problems in Public Administration.