Esnek pes planuslu bireylerde farklı bantlama uygulamalarının dikey sıçrama performansına, denge yeteneklerine ve yorgunluğa etkisi
The effects of different taping applications on vertical jump performance, balance abilities, and fatigue in individuals with flexible pes planus
- Tez No: 959331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, esnek pes planusu bulunan sedanter bireylerde uygulanan iki farklı elastik bantlama yönteminin dikey sıçrama performansı, denge becerileri (statik ve dinamik) ve yorgunluk düzeyi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütüldü. Çalışmaya 18–30 yaş aralığında 24 sedanter birey dahil edildi. Değerlendirmeler, tibialis posterior bantlama öncesinde, sonrasında ve medial ark bantlama sonrasında olmak üzere toplam üç kez tekrarlandı. İstatistiksel analizlerde ise tekrarlayan ölçümler ANOVA uygulandı ve Greenhouse-Geisser düzeltmesi kullanıldı. Çalışmadaki istatistiksel sonuçlar, ilgili sayısal veriler (rakamlar) ve anlamlılık düzeyini gösteren p değerleri eşliğinde rapor edildi. Her iki bantlama yönteminin de tüm performans değişkenleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme sağladığı saptandı (p < 0,001). Etki büyüklüğü dikey sıçrama için 0,643, dinamik denge için 0,861, statik denge için 0,771 ve yorgunluk düzeyi için 0,847 olarak hesaplandı. Bantlama türlerine göre karşılaştırmalarda, medial ark bantlama yöntemi dikey sıçrama, statik denge ve yorgunluk düzeyi üzerinde daha etkili olurken; tibialis posterior bantlaması dinamik dengeyi artırmada daha etkili bulundu. Elde edilen bulgular, elastik bantlama uygulamalarının esnek pes planusu bulunan bireylerde hem fiziksel performansı artırmada hem de yorgunluğu azaltmada etkili bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Bulunan sonuçlara göre, farklı bantlama tekniklerinin bireysel ihtiyaçlara göre seçilerek rehabilitasyon süreçlerinde destekleyici bir araç olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of two different elastic taping techniques on vertical jump performance, balance skills (static and dynamic), and fatigue levels in sedentary individuals with flexible pes planus. A total of 24 sedentary individuals aged between 18 and 30 years were included in the study. Assessments were conducted three times: before tibialis posterior taping, after tibialis posterior taping, and after medial arch taping. Repeated measures ANOVA was used for statistical analyses, with the Greenhouse-Geisser correction applied when necessary. The statistical findings were reported along with numerical data (values) and significance levels (p-values). Both taping methods were found to provide statistically significant improvements in all performance variables (p < 0.001). The effect sizes were calculated as 0.643 for vertical jump, 0.861 for dynamic balance, 0.771 for static balance, and 0.847 for fatigue level. In comparisons between taping types, the medial arch taping was more effective in improving vertical jump, static balance, and reducing fatigue, whereas tibialis posterior taping was found to be more effective in enhancing dynamic balance. These findings suggest that elastic taping techniques may be an effective method for improving physical performance and reducing fatigue in individuals with flexible pes planus. Based on the results, it is recommended that different taping techniques be selected according to individual needs and used as a supportive tool in rehabilitation processes.