Covid – 19 pandemisinin sağlık hizmetleri erişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of Covid-19 pandemic on access to healthcare services
  1. Tez No: 864718
  2. Yazar: ŞAHSENEM ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki etkisini analiz etmeyi hedeflemektedir. Pandeminin, genel sağlık hizmetlerine olan talebi ve sistem üzerindeki baskıyı artırdığı, bu durumun özellikle farklı coğrafyalarda ve sosyoekonomik gruplarda erişim sorunlarını ortaya çıkardığı görülmektedir. Bu durum, pandemi sürecinde yaşanan zorlukların ve müdahale stratejilerinin değerlendirilmesini gerektirmekte ve sağlık hizmetlerine erişimdeki eşitsizliklerin belirlenmesine odaklanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 2019 ve 2020 yıllarına ait sağlık hizmetlerine erişim ve kullanım verilerini analiz etmiş ve bu süreçteki değişiklikleri değerlendirmiştir. Veriler altı farklı gruba ayrılarak, her bir grup sağlık hizmetlerine erişim ve kullanım düzeyini temsil etmiştir. Parametrik ve non-parametrik istatistiksel testler kullanılarak elde edilen sonuçlar, pandemi sürecinde sağlık hizmetlerine erişim ve kullanım düzeylerindeki değişikliklerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını ortaya koymuştur. Çalışmanın örneklemini OECD ülkeleri oluşturmaktadır. Bulgular: Çalışmada COVID-19 pandemisinin OECD ülkelerinde sağlık hizmetlerine erişimi önemli ölçüde etkilediğini bulunmuştur. Hekim ve diş hekimlerine başvurular, aşılama oranları ve ayakta tedavi sayıları gibi sağlık hizmeti kullanım göstergelerinde düşüşler görülmüştür. Ayrıca, ülkeler arasında cerrahi prosedür sayılarında farklı trendler gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmanın bulguları, pandeminin sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki uzun vadeli etkisini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir. Pandemi sürecinde sağlık hizmetlerine erişimi etkileyen faktörlerin belirlenmesinde ve bu konuda daha hassas politikaların ve uygulamaların geliştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study aims to analyze the impact of the COVID-19 pandemic on access to healthcare services. It is observed that the pandemic has increased the demand for general health services and the pressure on the system, which has created access problems, especially in different geographies and socioeconomic groups. This situation requires an assessment of the challenges and intervention strategies during the pandemic and focuses on identifying inequalities in access to health services. Material and Methods: The study analyzed healthcare access and utilization data from 2019 and 2020 and assessed changes in this process. The data were divided into six different groups, with each group representing the level of access and utilization of health services. The results obtained using parametric and non-parametric statistical tests revealed whether the changes in the levels of access and utilization of health services during the pandemic process were statistically significant. The sample of the study consists of OECD countries. Results: The study found that the COVID-19 pandemic has significantly affected access to healthcare services in OECD countries. Health service utilization indicators such as visits to physicians and dentists, immunization rates and outpatient treatment numbers have declined. In addition, different trends in the number of surgical procedures were observed across countries. Conclusion: The findings of the study suggest that further research is needed to understand the long-term impact of the pandemic on access to healthcare. It is important to identify the factors affecting access to healthcare services during the pandemic and to develop more sensitive policies and practices in this regard.