Seyf-i Sarâyî'nin Gülistân Tercümesi'nde söz dizimi
A syntactic analysis on Sayf-i Sarâyî's Gulistân translation
- Tez No: 864765
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bu çalışmada Seyf-i Sarâyî'nin Gülistân Tercümesi işlevsel yaklaşımla söz dizimi özellikleri açısından incelenmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Kıpçaklar ve Kıpçak Türkçesi ile Gülistân Tercümesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bütünce oluşturma esasları ve tahlil yöntemi de bu bölümde izah edilmiştir.“Kavramların İşaretlenmesi”adlı birinci bölümde Türkçenin kavram işaretleme yolları ve bunların özellikleri,“Taban Hâlindeki Ögeler”adlı ikinci bölümde isim ve fiil tabanları,“Kavram İlişkileri”adlı üçüncü bölümde geçici kavram ilişkileri incelenmiştir.“Cümle”adlı dördüncü bölümde cümlenin ögeleri,“Cümle Üstü Ögeler”adlı beşinci bölümde cümlenin kurucu olmayan ögeleri incelenmiştir.“Cümle Yapıları”adlı altıncı bölümde formüllendirilmiş cümle kalıpları ve bunların örnekleri gösterilmiş,“Cümle ve Cümle Kalıplarının Kullanım Oranları”adlı yedinci bölümde de cümle ve cümle kalıplarıyla ilgili istatistikî bilgiler verilmiştir.“Sonuç”bölümünde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonunda da“Şekil Bilgisi Dizini”ve“Kaynakça”kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Seyf-i Sarâyî's Gulistân Translation was examined in terms of syntactic features based on the functional approach.The study consists of seven chapters. In the“Introduction”section, general information is given about Qypchaqs, Qypchaq Turkic, and Gülistân Translation. The principles of corpus formation and the analysis method are also explained in this section.In the first chapter called“Marking of Concepts”, the ways of concept marking in Turkish and their properties were examined; in the second chapter called“Base Elements”, noun and verb bases were examined; and in the third chapter called“Concept Relations”, temporary concept relations were examined. In the fourth section,“Sentence”, the elements of the sentence are examined, and in the fifth section,“Elements Above the Sentence”, the non-constitutive elements of the sentence are examined. In the sixth chapter,“Sentence Structures”, formulated sentence patterns and their examples are shown, and in the seventh chapter,“Usage Rates of Sentences and Sentence Patterns”, statistical information about sentences and sentence patterns is given. In the“Results”section, the results obtained were evaluated.At the study's end is a“Figure Information Index”and a“References”section.