Nasyonal sosyalist dönemde Alman eğitim sistemi: Temel ve orta eğitim müfredatında uygulanan radikal değişimler
German education system during the national socialist era: Radical changes in primary and secondary education curriculum
- Tez No: 864782
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya tarihini etkileyen önemli hadiselere tanıklık etmiş olan Almanya, hem olumlu hem de olumsuz olaylarla dolu bir geçmişe sahiptir. I. Dünya Savaşı sonrasında, özellikle Almanya'da izlenen politikalar ve bu politikaların eğitim-öğretim sistemine yansımaları, II. Dünya Savaşı'nı etkileyen faktörlerden biri olarak kabul edilebilir. Bu dönemde devletin yönetimini elinde bulunduran Adolf Hitler hükümetinin faşizm ve antisemitizmden etkilenen siyasi tutumu, eğitim politikalarına da yansımıştır. Nazi hükümeti, eğitim sistemini tamamen dönüştürmüş ve ideolojik amaçları doğrultusunda şekillendirmiştir. Bu tez çalışmasında, Almanya'nın diktatör rejim ile yönetildiği 1933-1945 yılları arasındaki eğitim sistemi ve politikalarında yapılan ideolojik revizyon, alan yazın taraması yapılarak tarihsel bir perspektifle incelenmiştir. Nazi döneminin eğitim sistemine olan etkilerini daha iyi çözümleyebilmek için, Hitler'e ve onu etkileyen görüşlere de yer verilmiştir. Nazi Dönemi'nde eğitimde yapılan değişiklikler, temel eğitim ve orta eğitim kademelerinde okutulan ders kitapları ile müfredat incelenerek, sunulmuştur. İnsan haklarına, özgürlüklere ve demokratik değerlere açık bir tehdit oluşturan Nazi eğitim politikalarına göre tasarlanan toplum yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Germany, which has witnessed significant events shaping world history, has a past filled with both positive and negative occurrences. Particularly, the policies implemented in Germany after World War I, and their reflections on the education system, can be considered as a factor influencing World War II. During this period, the political stance of the Adolf Hitler government, which held the reins of the state, influenced by fascism and anti-Semitism, also manifested in education policies. The Nazi government completely transformed the education system and shaped it in line with its ideological objectives. In this thesis, the ideological revision in the education system and policies of Germany during the years 1933-1945, when it was governed by a dictatorship, is examined from a historical perspective through a literature review. To better analyze the effects of the Nazi era on the education system, attention is given to Hitler and the ideologies that influenced him. Changes in education during the Nazi era are presented by examining textbooks and curricula taught at the elementary and middle education levels. The societal structure designed according to Nazi education policies, posing a clear threat to human rights, freedoms, and democratic values, is also explored.