Eşref el-'Aşmâvî'nin 'Beytu'l-Gıbtıyye' adlı romanı ile Ahmet Ümit'in 'Beyoğlu'nun En Güzel Abisi' adlı romanının teknik ve tematik açıdan karşılaştırılması
Comparison of Eşref al-'Aşmavî's novel named 'Beytu'l-Gıbtıyye' and Ahmet Ümit's novel named 'Beyoğlu's Most Beautiful Brother' in terms of technical and thematic
- Tez No: 864796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR EMEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Arap edebiyatında polisiye roman türü Batı edebiyatı ile kıyaslandığında bu türün henüz tam olgunlaşmadığı görülür. Bunun en büyük sebeplerinden biri kaynak sıkıntısı yani yazarlara yol gösterecek cinayet dava dosyalarına erişim imkanının olmamasıdır. Bu nedenle incelemesini yapacağımız Beytu'l-Gıbtıyye romanının yazarı Eşref el- 'Aşmâvi'nin Mısır Temyiz Mahkemesi'nde bir yargıç ve on yedi yıl boyunca çalıştığı savcılık bölümünde eski bir hâkim olması bu romanın incelenmesi hususunda önem arz etmektedir. Eşref el- 'Aşmâvî'nin Beytu'l-Gıbtıyye adlı romanının Türkçeye çevirisi yapılmamış olup adı geçen romanın tahlili yapılarak okuyucuya bilgi verilmesi amaçlanmaktadır. Türk edebiyatında polisiye roman türü yazarlarına öncülük eden isimlerden Ahmet Ümit'in Eşref el- 'Aşmâvî ile olan benzer yönlerinden dolayı bu iki yazarın çalışmaları incelenerek karşılaştırmalı edebiyat biliminden faydalanıp literatüre yeni bilgiler kazandırılması amaçlanmaktadır. Arap ve Türk edebiyatında yazılmış bu iki polisiye eseri konu, biçim, düşünce bakımından inceleyerek, benzer ve farklı yanlarını ortaya koyarak yapılacak olan bu çalışmaya yön verilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
When the detective novel genre in Arabic literature is compared to Western literature, it can be seen that this genre has not yet fully matured. One of the biggest reasons for this is the lack of resources, that is, the lack of access to murder case files that will guide the writers. For this reason, the fact that Ashraf al-Ashmawi, the author of the novel Baytu'l-Gibtiyye, which we will analyze, is a judge in the Egyptian Court of Appeals and a former judge in the prosecutor's office, where he worked for seventeen years, is important in examining this novel. Eşref el-'Aşmâvî's novel Beytu'l-Gıbtıyye has not been translated into Turkish, and it is aimed to provide information to the reader by analyzing the said novel. Due to the similarities between Ahmet Ümit, one of the pioneers of detective novel writers in Turkish literature, and Eşref el-'Aşmâvî, it is aimed to gain new information to the literature by examining the works of these two writers, benefiting from the science of comparative literature. It is aimed to guide this study by examining these two detective works written in Arabic and Turkish literature in terms of subject, form and thought, and revealing their similar and different aspects.