Genel üretim gideri olarak enerji maliyetlerinin yönetimi, dağıtımı ve muhasebeleştirilmesi
Management, allocation, and accounting of energy costs as a overhead cost
  1. Tez No: 864812
  2. Yazar: TÜLİN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sürdürülebilir enerji; gelecek nesillerin enerji ihtiyacını riske atmadan, günümüz insanlarının enerji ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu enerji ihtiyacı karşılanırken işletmelerin katlanmak zorunda kaldıkları maliyetler vardır. Çalışmanın amacı, sanayi işletmelerinde bir genel üretim gideri olan enerji maliyetlerinin yönetimi, dağıtımı ve muhasebeleştirilmesini incelemektir. Bu bağlamda, sürdürülebilir enerji yönetimi ve bir genel üretim gideri olarak enerji maliyetleri ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmada genel üretim gideri olarak enerji maliyetlerinin gider yerleri itibariyle dağıtımı ve muhasebeleştirilmesi yapılmıştır. Özellikle ikinci dağıtımda geçerli olan doğrudan, kademeli, matriks ve planlı dağıtım yöntemlerinin ayrıntılı karşılaştırılması hipotetik (varsayımsal) bir uygulama ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable energy is the provision of current individuals energy needs without jeopardizing the energy requirements of future generations. While meeting this energy demand, businesses incur certain costs. The aim of this study is to examine the management, allocation, and accounting of energy costs, which are a overhead cost, in industrial enterprises. In this context, sustainable energy management and energy costs as a overhead cost are addressed. The study focuses on the allocation and accounting of energy costs according to cost centers. In particular, a detailed comparison of direct, incremental, matrix, and planned allocation methods is conducted through a hypothetical application in the second allocation phase.