Dijitalleşen siyasete katılım bağlamında Z kuşağı: Siyasi partilerin iletişim stratejileri üzerine bir inceleme
Generation Z in the context of participation in digitalized politics: An investigation on communication strategies of political parties
- Tez No: 864821
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada 2023 genel seçimlerinde önemli bir seçmen kitlesi olarak karşımıza çıkan Z kuşağı üyelerinin dijitalleşen siyasete katılım düzeylerinin ve boyutlarının ortaya koyulması ve siyasi partilerin bu kuşak üyelerine yönelik uygulamış oldukları iletişim stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışmada kuşak kavramı, tarihsel süreci, kuşak tasnifleri detaylı olarak ele alınarak, siyasetin dijitalleşmesi, siyasal katılım ve iletişim stratejilerine ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. Araştırma bölümünde ise karma yöntem kullanılmış olup, nicel araştırma kısmında Z kuşağı üyelerinin dijitalleşen siyasete katılım düzeyleri ve boyutları ortaya koyulmakla birlikte nitel araştırma kısmında ise siyasi partilerin bu kuşak üyelerine ilişkin yaklaşımları ve iletişim stratejileri incelenmektedir. Araştırmanın nicel kısmının evrenini 2023 genel seçimlerinde ilk kez oy kullanacak gençler oluştururken, örneklemini ise bu evrenden olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örneklem ile belirlenen 17-22 yaş aralığında bulunan 646 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Nitel araştırma kısmında ise evren Türkiye'deki siyasi partiler iken, örneklem ise bu evrenden olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklemle belirlenen mevcut siyasi tablodaki iktidar ve ana muhalefet partileri olan Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisidir. Çalışmada her iki yöntemle elde edilen veriler analiz edilmiş olup, bu kapsamda Z kuşağı üyelerinin dijitalleşen siyasete katılım düzeylerinin düşük olduğu görülürken, siyasi partilerin bu kuşak üyelerini önemsedikleri ve onlara yönelik etkin bir iletişim stratejisiyle yaklaştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the levels and dimensions of participation in digitalized politics of the Z generation who appear as an important electorate in the 2023 general elections and to determine the communication strategies that political parties have implemented for the members of this generation. For this purpose, the concept of generation, its historical process, generation classifications have been discussed in detail and discussions on digitalization of politics, political participation and communication strategies have been made. In the research part, mixed method has been used, and in the quantitative research part, the participation levels and dimensions of the members of the Z generation in digitalized politics have been revealed, and in the qualitative research part, the approaches and communication strategies of political parties on the members of this generation have been examined. The population of the quantitative part of the research consists of young people who will vote for the first time in the 2023 general elections, while the sample of the study consists of 646 university students in the age range of 17-22, which is determined by easy sampling, which is one of the non-probability sampling methods. Wheres the population of the qualitative part of the study consists of political parties in Turkey, the sample generated by using non-probability sampling methods consists of the ruling and main opposition party in the current political situation which are Justice and Development Party and the Republican People's Party, respectively. In the study, the data obtained by both methods have been analyzed, and it has been concluded that while the participation levels of the Z generation members in digitalized politics have been low, the political parties have cared about this generation members and approached them with an effective communication strategy.