An analysis of the needs and perceptions of english language teachers and students in an EAP course
İngiliz dili öğretmenlerinin ve öğrencilerinin bir akademik ingilizce dersine ilişkin ihtiyaçlarının ve algılamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 399966
  2. Yazar: MÜSLÜME DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETİL ERÖZ TUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerin Mesleki İletişim Becerileri dersine yönelik algılarını araştırıp, ilgili kişilerin yani öğrencilerin, İngilizce öğretmenlerinin ve birim sorumlusunun ihtiyaçlarını belirleyerek, Ankarada'ki bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Birimi'nde çalışan İngilizce okutmanlarına hedef derse yönelik bir Hizmet-içi Eğitim Modülü tasarlanmasına duyulan ihtiyacı incelemektir. Bu çalışmada, öğrencilere uygulanan anketler ve yarı yapılandırılmış, yüz yüze mülakatlar, öğretmenlerle gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri, birim sorumlusuyla gerçekleştirilen yüz yüze mülakat ve sınıf içi gözlem yöntemlerini içeren çok yönlü bir veri toplama süreci uygulanmıştır. Veriler nitel analiz yöntemleriyle incelenerek kodlar, kategori ve temalar oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin analizi sonucu dersin gereklilikleri belirlenmiş ve bir hizmet içi öğretmen eğitimi modülü içeriği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the perceptions and needs of English language teachers and students pertaining to an EAP course -Professional Communication Skills (PCS 406)- and propose an In-Service Teacher Training Module for EFL teachers working in the Foreign Languages Unit at a private university in Ankara. Hence, a case study was designed to investigate the needs of the stakeholders: the learners, teachers and principal. The study undertook a multifaceted needs analysis including questionnaires with learners; focus group interviews with teachers; one-to-one semi-structured interviews with learners and the principal; and classroom observations. The data were transcribed and analysed via qualitative data analysis methods. The categories of participants' perceptions comprised the course content, materials, activities, classroom instruction, assessment and other issues. In line with these issues, the study offered suggestions to enhance the course and proposed an INSET module specific to this course in order to facilitate the learning and teaching process of the target course.