'Coğrafyadan Kültüre Bağ' isimli belgeselin sosyal bilgiler dersi öğretim programı açısından incelenmesi
Examination of the documentary 'The Bond From Geography to Culture' in terms of social studies course curriculum
- Tez No: 864841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, TRT Belgesel kanalında yayımlanan“Coğrafyadan Kültüre Bağ”isimli belgeselin Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan öğrenme alanları, kazanımlar, beceriler ve değerler kapsamında 5. 6. ve 7. sınıf düzeylerinde incelenerek, bahsi geçen belgeselin sosyal bilgiler öğretiminde kullanılabilirlik durumunu belirlemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılandırılmıştır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemine göre çözümlenen veriler, daha önceden belirlenen temalara göre özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın verilerini TRT Belgesel kanalında yayımlanan“Coğrafyadan Kültüre Bağ”isimli belgeselin ilk 35 bölümü oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde; belgeselin en fazla ilişkili olduğu öğrenme alanları; İnsanlar, Yerler ve Çevreler, Kültür ve Miras, Üretim, Dağıtım ve Tüketim, Küresel Bağlantılar öğrenme alanlarıdır. Belgesel bölümleriyle ilişkilendiren becerilerin eşit bir dağılım göstermediği ve öğretim programında yer alan 27 beceriden toplam 14 tanesine yer verildiği görülmektedir. Belgeselde, sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan 18 değerden, 12'sine yer verildiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda“Coğrafyadan Kültüre Bağ”isimli belgeselin incelenmiş olan bölümlerinin sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan ve bu araştırma kapsamında belirlenen öğrenme alanları, kazanımlar, değerler ve becerilerle ilişkili olarak kullanılabilmesine, söz konusu belgesele dayalı etkinliklerin geliştirilmesine ve sosyal bilgiler dersinde belgesel kullanımına yönelik akademik çalışmaların attırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the usability of the documentary titled“Geography to Culture”broadcasted on TRT Documentary channel within the scope of learning areas, achievements, skills and values in the Social Studies Curriculum at the 5th, 6th and 7th grade levels and to determine the usability of the documentary in social studies teaching. This study was structured with qualitative research method. Document analysis was used as the data collection method in the study. The data analyzed according to the descriptive analysis method were summarized and interpreted according to the predetermined themes. The data of the study consisted of the first 35 episodes of the documentary titled“Geography to Culture”broadcast on TRT Documentary channel. When the findings of the study are analyzed; the learning areas that the documentary is most related to are People, Places and Environments, Culture and Heritage, Production, Distribution and Consumption, and Global Connections. It is seen that the skills associated with the documentary episodes are not evenly distributed and a total of 14 of the 27 skills in the curriculum are included. It was determined that 12 of the 18 values in the social studies curriculum were included in the documentary. In line with the findings obtained, suggestions were made for the use of the examined parts of the documentary“Geography to Culture”in relation to the learning areas, achievements, values and skills in the social studies curriculum and determined within the scope of this research, the development of activities based on the documentary in question, and the increase of academic studies on the use of documentaries in the social studies course.