Iraklı hasta örneklerinde çölyak hastalığına yönelik moleküler ve immünolojik çalışma
Molecular and immunological study for celiac disease in samples of Iraqi patients
  1. Tez No: 864871
  2. Yazar: SARDAR KHUDHUR ASWAD HASAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, belirli immünolojik belirteçlerin (IL15, IL21 ve TNFα) ekspresyon seviyelerini, serum otoantikorlarını incelemek ve ÇH'li hastalarda HLA tiplemesindeki haplotip değişikliklerini tespit etmenin yanı sıra MYO9B'nin SNP rs2305767'sini belirlemektir. Bu amaçla Kasım 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında Bağdat Eğitim Hastanesi, Pediatri Eğitim Hastanesi ve Sindirim Hastanesi Danışma Kliniğinde bakım gören elli hasta ile toplam kırk kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Vaka çalışması grubundaki katılımcıların yaşları 1 ile 60 arasında değişmekte olup ortalama yaş 19,9±15,4'tür. Karşılaştırma yapıldığında kontrol grubunun yaş ortalaması 21,8±16,1 yıldır. ÇH hastalarında, IL-15, IL-21 ve TNF-a'nın serum seviyeleri kontrollerle karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksektir. Benzer şekilde, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında ÇH hastalarında serum tTG, EMA ve gliadin seviyeleri artmıştır. ÇH hastalarında hemoglobin ve WBC hematolojik özellikleri kontrol grubuna göre oldukça yüksektir. PLT, ÇH hastalarında daha yüksektir ancak anlamlı bir değeri yoktur. Genetik test, hastaların çoğunluğunun (%76,0) HLA-DQ2 homozigot ve HLADQ8 (%20,0) olduğunu, HLADQ2,8'in (%14,0) olduğunu ortaya çıkarmıştır. HLADQ2 için kodlanan alellerin çoğunluğu, kontrollerle karşılaştırıldığında ÇH hastalarında anlamlıdır. DQA1*03, DQB1*0302 ve DRB1*04 alellerini içeren HLA-haplotip DO8, aleller (DQA1*03 ve DRB1*04) anlamlı bir fark gösterirken ve DQB1*0302, sonuç anlamlı değildir. ÇH hastalarında serolojik testler ile interlökin düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon vardır. Anti-gliadin IgA ile HLADQ2 arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte, 0,096'lık p değerine güvenilmektedir. Sonuçlar, HLADQ2'nin anti-EMA ve tTG'nin her biri ile ilişkisini sunar; bu, p değerlerine göre parametreler arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterir. Verilerin dağılımı, HLADQ2 değişkeni ile IL-15 ve TNF-α'nın pozitif ve negatif ortalama ± SE'sinde anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the expression levels of certain immunological markers (IL15, IL21 and TNFα), serum autoantibodies and to identify the SNP rs2305767 of MYO9B in addition to detecting haplotype changes in HLA typing in patients with CD. For this purpose, fifty patients who received care at Baghdad Teaching Hospital, Pediatric Teaching Hospital and Digestive Hospital Consultation Clinic between November 2022 and February 2023 and forty controls were included in the study. The age of the participants in the case study group ranged from 1 to 60 years with a mean age of 19.9±15.4 years. In comparison, the mean age of the control group was 21.8±16.1 years. Serum levels of IL-15, IL-21 and TNF-a were significantly higher in CD patients compared to controls. Similarly, serum levels of tTG, EMA and gliadin were increased in CD patients compared to healthy controls. Hemoglobin and WBC hematologic characteristics were significantly higher in CD patients compared to the control group. PLT is higher in CD patients but has no significant value. Genetic testing revealed that the majority of patients (76.0%) were HLA-DQ2 homozygous and HLADQ8 (20.0%), HLADQ2.8 (14.0%). The majority of alleles encoded for HLADQ2 are significant in CD patients compared to controls. In HLA-haplotype DO8, which includes alleles DQA1*03, DQB1*0302 and DRB1*04, the alleles (DQA1*03 and DRB1*04) show a significant difference and in DQB1*0302, the result is not significant. There is a significant correlation between serologic tests and interleukin levels in CD patients. There is no significant correlation between anti-gliadin IgA and HLADQ2, although the p value of 0.096 is reliable. The results present the association of HLADQ2 with each of anti-EMA and tTG, which indicates a significant association between the parameters according to the p-values. The distribution of the data reveals a significant difference in the positive and negative mean ± SE of IL-15 and TNF-α with the HLADQ2 variable.