Determination of trace elements and total antioxidant capacity in obese Iraqi patients
Iraklı obez hastalarda eser elementlerin ve toplam antioksidan kapasitesinin belirlenmesi
- Tez No: 935020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Obezite, önlenebilir baĢlıca ölüm nedenlerinden biridir ve Iraklıların % 40'ından fazlası obeziteden kaynaklanmaktadır. Obezite, aĢırı vücut yağı ile aĢırı kilo alımıdır. Bu, hastanın çeĢitli hastalıklara maruz kalmasına neden olur. Obezite pek çok Ģekilde ölçülür, bunlardan en önemlisi boya göre ağırlığı hesaplamak için kullanılan bir araç olan (BMI - vücut kitle indeksi) olarak bilinir. Bu gösterge 30 veya daha fazla değere sahipse kiĢi obezdir. ÇalıĢmaya kontrol grubu olarak sağlıklı doğal denekler dahil edilmiĢ ve bunların 32'si kadın ve 29'u erkek olmak üzere 61 denek olup yaĢları 3-15 arasında değiĢmektedir. Hasta grubu ise 2-17 yaĢ aralığında 35 erkek ve 24 kadın olmak üzere 59 kiĢiden oluĢmaktadır. Al Khayal Hastanesi'nde incelenen hastalardan örnekler toplandı. Antioksidan düzeyi UV spektrofotometrik yöntemle toplam antioksidan kapasitesinin (TAC) serum konsantrasyonlarında ölçülerek belirlendi. Serum örneklerindeki eser element düzeyleri ise Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) ile belirlendi. ÇalıĢma parametrelerinde farklılık faktörlerinin etkisini tespit etmek için Ġstatistiksel Analiz Sistemi-SAS (2012) programı kullanıldı. Ortalamalar arasında anlamlı karĢılaĢtırma yapmak için T testi kullanıldı. Kontrol grubunda hastalara göre önemli derecede yüksek (TAC) konsantrasyonları (p < 0.01) gözlemlendi. Serumdaki eser element analizi ile Zn, Cu, Fe ortalama değerleri hasta grubunda, sırasıyla, (106.52 ± 0.76) ve (70.44 ± 0.76) ve (65.85 ± 1.97) μg / dl; kontrol grubunda ise, sırasıyla, (53.73 ± 2.11), (31.16 ± 0.87) ve (91.12 ± 3.00) μg / dl olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The patient group consists of 59 people, 35 males and 24 females between the ages of 2-17. Samples were collected from the patients examined at Al Khayal Hospital. The antioxidant level was determined by measuring the total antioxidant capacity (TAC) at serum concentrations using UV spectrophotometric method. Trace element levels in serum samples were determined by Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). Statistical Analysis System-SAS (2012) program was used to determine the effect of different factors on study parameters. T-test was used to make a significant comparison between means.