Effects of nutrient depletion on translational regulation in HCT-116 colorectal cancer cells
Kısıtlı besiyerinin HCT-116 kolorektal kanser hücrelerinin translasyonel kontrolü üzerine etkileri
- Tez No: 864872
- Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE, PROF. DR. İREM EREL GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tümör mikroçevresindeki kısıtlı besin kaynağı, hayatta kalmayı sağlamak için çok sayıda stres tepkisine bağlı yolakları aktive edebilir. Araştırmamız, HCT-116 hücrelerinin 24 saat boyunca düşük glikoz, glutamin ve serum içeren, besin açısından kısıtlı bir ortama maruz bırakılmasıyla, beklenildiği üzere mTOR yolağının inhibasyonuna yol açtığını göstermiştir. Ancak, mTOR yolağının bilinen bir hedefi ve bileşeni olan Ribozomal protein S6'nın (RPS6)'nın aktivasyonu da gözlemlenmiştir. mTOR yolağının inaktif olduğu durumlarda, bir MEK inhibitörü olan U0126'nın RPS6 fosforilasyonunu azaltması sonucuyla RPS6'nın MAPK yolu yoluyla fosforile edildiği gözlemlenmiştir. Kolorektal tümörlerden elde edilen ters faz protein dizisi (RPPA) veri analizi, RPS6 fosforilasyonunun ERK1/2 fosforilasyonu ile pozitif korelasyon içinde olduğunu göstermiştir. Ek olarak, polizom profili verileri, MAPK'nin U0126 ile inhibisyonunun, RPS6'nın aktivitesinin yanı sıra translasyonel düzenlemede katkısı olduğunu göstermiştir. Genel olarak bulgularımız, kısıtlı besiyerine bağlı olarak, HCT-116 kolorektal kanser hücrelerinde bir hayatta kalma mekanizması olarak RPS6 ve MAPK yolaklarının eşzamanlı aktivasyonuna yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Limited nutrient supply in the tumor microenvironment can activate numerous stress response pathways in order to ensure survival. Our research demonstrated that exposing HCT-116 cells to a nutrient-depleted medium containing low glucose, glutamine, and serum for 24 hours led to the inhibition of nutrient sensing pathways such as mTOR, as expected. However, the activation of Ribosomal protein S6 (RPS6), a known target of the mTOR pathway and a component of the small ribosomal subunit was observed. In the absence of an active mTOR pathway, RPS6 was phosphorylated via the MAPK pathway since U0126, a MEK inhibitor could abrogate RPS6 phosphorylation. Analysis of reverse phase protein array (RPPA) data from colorectal tumors showed that the phosphorylation of RPS6 was positively correlated with ERK1/2 phosphorylation. In addition, polysome profiling data demonstrated that nutrient restriction and inhibition of MAPK with U0126 could alter the distribution of ribosomes from polysomes to 80S monosomes, suggesting a role in translational regulation. Overall, our findings suggest that the depletion of nutrients may lead to the simultaneous activation of RPS6 and MAPK pathway as a survival mechanism in HCT-116 colorectal cancer cells.