Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatında yer alan maddelerin Değişen Madde Fonksiyonu açısından incelenmesi
Investigation of Differantial Item Functioning of National Antalya Mathematics Olympic items
  1. Tez No: 864893
  2. Yazar: HAZAL CİCİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, 2022 yılında düzenlenen 26. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatı 2. Aşama sınavında yer alan maddelerin cinsiyete ve öğrencilerin yaşadıkları yerleşim bölgesine göre Değişen Madde Fonksiyonu (DMF) gösterip göstermediği incelenmiştir. DMF analizinde, Mantel Haenszel (MH), Lojistik Regresyon (LR) ve SIBTEST yöntemleri kullanılmış ve sonrasında bu üç yöntemden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada kullanılan cinsiyet değişkeni ile öğrencinin yaşadığı bölge değişkenine ait veriler öğrenci bilgi ölçeğinden elde edilmiştir. Araştırma, 26. Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatı 2. Aşama sınavında 20 soruya cevap veren ve 4 coğrafi bölgeden katılan 262 öğrencinin verileri ile yürütülmüştür. DMF analizinden önce grup dağılımı hakkında bilgi sahibi olunabilmesi için grubun tamamı ile cinsiyet ve öğrencinin yaşadığı bölge değişkenlerine göre betimsel istatistikler uygulanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre yürütülen DMF analizi sonucunda MH, LR ve SIBTEST yöntemlerinde sadece MH ve LR yöntemlerine göre bir ve aynı maddenin DMF gösterdiği tespit edilmiştir. DMF gösterdiği tespit edilen maddenin erkek öğrenciler lehine çalıştığı belirlenmiştir. Öğrencinin yaşadığı bölge değişkenine göre yürütülen DMF analizi sonucunda LR yönteminde dört madde DMF gösterirken MH ve SIBTEST yöntemlerinde bir madde DMF göstermiştir. MH yöntemine göre aynı madde farklı karşılaştırmalarda Marmara Bölgesi lehine çalışırken; LR yöntemine göre farklı maddeler Ege Bölgesi hariç diğer tüm bölgelerin lehine çalışmıştır. SIBTEST yönteminde ise aynı madde Marmara ve Ege Bölgeleri lehine çalışmıştır. MH, LR ve SIBTEST yöntemleri DMF gösteren madde sayısı bakımından incelendiğinde üç yöntemde de farklı sonuçlar elde edildiği ve LR yönteminin daha fazla sayıda madde belirlediği görülmüştür. En az sayıda DMF belirlenen yöntem SIBTEST olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the items in the 26th National Antalya Mathematics Olympiad 2nd Stage exam held in 2022 showed Differantial Item Function (DIF) in terms of gender and the residential area where the students lived. In DIF analysis, Mantel Haenszel (MH), Logistic Regression (LR) and SIBTEST methods were used and then the results obtained from these three methods were compared. The data of gender and the region where the student lives variables used in this study were obtained from the student information questionnaire. The study carried out with data from 262 students who answered 20 common question in the 26th National Antalya Mathematics Olympiad Stage 2 exam and participated from 4 geographical regions. In order to obtain information of the group destribution before DIF analysis, descriptive statistics were applied according to the variables of the entire group, gender and the region where the student lives. As a result of the DIF analysis conducted according to the gender variable, it was determined that one and the same item showed DIF in the MH, LR and SIBTEST methods only compared to the MH and LR methods. The item found to show DIF was found to word in favor of boys. As a result of the DIF analysis conducted according to the variable of the region where the student lives, four items showed DIF in the LR method, while one item showed DIF in the MH and SIBTEST methods. According to the MH method, the same substance works in favor of the Marmara Region in different comparisons; According to the LR method, different items worked in favor of all other regions except the Ege Region. In the SIBTEST method, the same item worked in favor of the Marmara and Ege Regions. When MH, LR and SIBTEST methods were examined in terms of the number of items showing DIF, it was seen that different results were obtained in all three methods and the LR method determined a higher number of items. The method with the least number of DIFs was SIBTEST.