Sürdürülebilir denim üretim süreçlerinin incelenmesi ve ekolojik denim ile fonksiyonel giysi koleksiyon önerisi
Review of sustainable denim production processes and functional clothing collection proposal with ecological denim
  1. Tez No: 864892
  2. Yazar: HÜMEYRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüz çevre sorunları düşünüldüğünde, sürdürülebilirlik tüm üretim sistemlerinin içinde yerini almıştır. Dünyayı en çok kirleten ikinci sektör ise tekstil sektörüdür. Bu çalışmada sürdürülebilir denim üretim teknikleri ile fonksiyonel bir giysi koleksiyonu hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle denim sektöründe sürdürülebilirlik konusu incelenmiş denimin tüm kuru ve yaş işlemleri ve tasarım süreçlerindeki sürdürülebilirlik uygulamalarına yer verilmiştir. İçerik ulusal ve uluslararası literatürden yararlanılarak araştırılmış, aynı zamanda Eroğlu Giyim San. Tic. A.Ş.'nin üretim ve tasarım birimlerinde yapılan yarı yapılandırılmış mülakat ile araştırmanın verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda giyim alanında yapılan sürdürülebilirlik çalışmalarında denimin yeri incelenmiştir. Günümüz sürdürülebilir giyim eğilimleri içerisinde yer alan uniseks giyim ve fonksiyonel giysi tasarımı konusu, incelenen literatürden elde edilen bilgiler eşliğinde uygulamaya konulmuş ve unisex kapsül denim gardırobu fikrinden yola çıkılarak çok fonksiyonlu denim giysilerden oluşan 9 adet giysi 27 adet kullanım alternatifi ile tasarlanmış ve Eroğlu Giyim San. Tic. A.Ş desteği ile üretilmiştir. Üretimde bütüncül bir sürdürülebilirlik yaklaşımı uygulandığından tüm işlemler, aksesuar ve kumaşlar sürdürülebilir alternatiflerden seçilmiştir. Böylece sürdürülebilirlik; hammadde, üretim, aksesuar, kullanım ve kullanıcı sonrası olmak üzere bir bütün olarak ele alınmıştır. Koleksiyon üretim sistemleri sırasında sürdürülebilirlik raporları oluşturulmuş ve veri olarak çalışmaya tüm süreçlerle beraber eklenmiştir. Bir giysi için harcanan ortalama karbon ayak izi 0,19 KgCO2 / garment olmak üzere toplam karbon ayak izi 2,49 KgCO2 / garment olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering today's environmental problems, sustainability has taken its place in all production systems. The second most polluting sector in the world is the textile industry. In this study, a functional clothing collection was prepared with sustainable denim production techniques. For this purpose, firstly, the issue of sustainability in the denim sector was examined and sustainability practices in all dry and wet processes of denim and design processes were included. The content was researched using national and international literature, and also Eroğlu Giyim San. Tic. The data of the research were obtained through semi-structured interviews conducted in the production and design units of A.Ş. In line with the data obtained, the place of denim in sustainability studies in the field of clothing was examined. The subject of unisex clothing and functional clothing design, which is among today's sustainable clothing trends, was put into practice with the information obtained from the literature reviewed and based on the idea of a unisex capsule denim wardrobe, 9 pieces of multi-functional denim clothing were designed with 27 usage alternatives and Eroğlu Giyim San. Tic. It was produced with the support of A.Ş. Since a holistic sustainability approach is applied in production, all processes, accessories and fabrics are selected from sustainable alternatives. Thus sustainability; It is considered as a whole, including raw materials, production, accessories, use and post-user. Sustainability reports were created during the collection production systems and added to the study as data along with all processes. The average carbon footprint spent for a garment is 0.19 KgCO2 / garment, and the total carbon footprint is calculated as 2.49 KgCO2 / garment.