Türkiye'de kırsal kesimde kullanılan yapım yöntemlerinin depreme dayanıklı ekonomik konut üretimi için iyileştirilmesi
Improvement of construction methods used in rural side of Turkey for eartquake resistant economic dwelling production
  1. Tez No: 864933
  2. Yazar: NECİBE VATANSEVER EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, Earthquake Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye, etkin bir deprem kuşağında yer almaktadır. Sadece son 50 yılda, Richter ölçeğine göre büyüklüğü 6.0'nın üzerinde olan yüzlerce deprem meydana gelmiştir. Bu depremler, çok sayıda can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Kırsal kesimde bulunan, mühendislik hizmeti alınmadan, yerel malzeme ve yapım teknikleri kullanılarak yapılan yapılar deprem karşısında ciddi risk oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan verilere göre, kırsal kesimde yer alan mevcut yapı stoku incelendiğinde, önemli bölümünü yığma yapıların oluşturduğu görülmüştür. Diğer yapım yöntemleri ile inşa edilen yapılar da var olmakla birlikte, yığma yapıların yanında önemsenmeyecek kadar az olduğundan, çalışma kapsamında kırsal kesimde bulunan yığma yapılar incelenmiştir. Deprem davranışları ve deprem sırasında oluşan hasarlar incelenmiş, yapıların olası yetersizlikleri ortaya konmuştur. Bu doğrultuda oluşturulan yığma yapı örneği modellenerek farklı deprem yükleri altında performansı değerlendirilmiş, iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in an active earthquake zone. In the last 50 years alone, hundreds of earthquakes with magnitudes above 6.0 on the Richter scale have occurred. These earthquakes caused many losses of life and property. Buildings in rural areas built without engineering services and using local materials and construction techniques pose a serious risk against earthquakes. According to the data received from the Turkish Statistical Institute, when the existing building stock in rural areas is examined, it is seen that a significant part of it consists of masonry buildings. Although there are structures built with other construction methods, masonry structures in rural areas were examined within the scope of the study, since they are insignificant compared to masonry structures. Earthquake behavior and damage caused during the earthquake were examined, and possible deficiencies of the structures were revealed. The masonry structure created in this direction was modeled, its performance under different earthquake loads was evaluated, and improvement suggestions were made.