İş hayatında şiddet yaşadığını ifade eden sağlık çalışanlarının, yaşadığı şiddetin iş doyumu ve tükenmişlik sendromu üzerine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of violence experienced by healthcare professionals who state that they have experienced violence in their work life on job satisfaction and burnout syndrome
  1. Tez No: 864939
  2. Yazar: MELİKE İNCESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde ve dünyada insan yaşamının devamı, iyileştirilmesi ve korunması için elzem olan sağlık çalışanları, önemli görevler yerine getirmektedirler. Sağlık çalışanının yaşadığı zorluklar; başta kendi sağlığı (fiziksel, ruhsal, sosyal) aile hayatını ve sosyal yaşamını, bakım verdiği hastayı ve hastaneyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, iş hayatında şiddet yaşayadığını ifade eden sağlık çalışanlarının, yaşadıkları şiddetin iş doyumu ve tükenmişlik sendromu üzerine etkilerini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışma bir alan çalışması olup İstanbul ili Anadolu Yakası'nda aktif olan bir eğitim araştırma ve şehir hastanesinde çalışan; 46 uzman doktor, 27 doktor, 110 hemşire, 17 eczacı, 47 ebe, 45 tıbbi sekreter, 27 paramedik, 47 hastane güvenliği ve 34 hastane temizlik personelinden oluşan meslek grupları esas alınmıştır. Araştırmada demografik verilere ulaşmak için Kişisel Bilgi Formu, tükenmişliğe ilişkin verilere ulaşmak için Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve iş doyumu ile ilgili verilere ulaşmak için de Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki Kare testi ve Mann Whitney U testi analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthcare professionals, who are indispensable for the continuation, improvement and protection of human life in our country and in the world, undertake important duties. Difficulties experienced by healthcare workers, negatively affects his/her own health (physical, spiritual, social), family and social life, and the patient and hospital he/she cares for. This study examines the health workers who stated that they experienced violence in their work life, was designed to investigate the effects of violence experienced on job satisfaction and burnout syndrome. This study is a field study; Working in an Education, Research and City Hospital active on the Anatolian Side of Istanbul; Professional groups consisting of 46 specialist doctors, 27 doctors, 110 nurses, 17 pharmacists, 47 midwives, 45 medical secretaries, 27 paramedics, 47 hospital security and 34 hospital cleaning personnel were taken as basis. In the study, Personal Information Form was used to obtain demographic data, Maslach Burnout Scale was used to obtain data on burnout, and Minnesota Job Satisfaction Scale was used to obtain data on job satisfaction. The data obtained from the surveys were analyzed through the SPSS program. Relationships between categorical variables were examined using Chi Square test and Mann Whitney U test analysis.