Geriatrik hastalarda propofol ile genel anestezi indüksiyonu için gözlemci uyanıklık / sedasyon skoru ve bispectral indeks parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of observer's assessment of alertness/sedation score and bispectral index parameters for general anesthesia induction with propofol in geriatric patients
  1. Tez No: 865039
  2. Yazar: UFUK TAKAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE LAFÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Geriatrik hasta grubunda uzamış yaşam süresi ile birlikte genel anestezi uygulamaları her geçen gün artmaktadır. Yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler hastanın ilaçlara verdiği farmakokinetik ve farmakodinamik yanıtın değişmesine neden olur. Anatomik ve fizyolojik değişiklikler ilaç emilimini etkileyebilmektedir. Total vücut suyundaki azalma nedeni ile boluslar veya hızlı infüzyonlar şeklinde gerçekleştirilen ilaç uygulamaları daha yüksek konsantrasyonlarla sonuçlanabilir. Bu hastalardaki bozulmuş oto regülasyon mekanizmaları postoperatif morbidite ve mortalitede artışa neden olabilmektedir. Genel anestezi indüksiyon ve idame sırasındaki kan basıncı değişiklikleri özellikle hipotansiyon önemlidir ve kaçınılması gerekmektedir. Bu sayede komplikasyonlar azaltılabilir. Çalışmamızda birincil amaç olarak geriatrik hastalarda propofol indüksiyonunda hipotansiyondan kaçınmak için, BİS kılavuzlu propofol indüksiyonu ile OAA/S kılavuzluğunda anestezi indüksiyonunu karşılaştırarak BİS kullanımının etkinliğini tespit etmeyi amaçladık. Ortalama Kan Basıncının (OKB) 60 mmHg nin altında olmasını hipotansiyon olarak belirledik. İkincil amaçlarımız ise; giriş OKB ile her bir ölçümdeki OKB arasındaki farkları bulmak, giriş OKB ve en düşük OKB arasındaki farkı bulmak, hipotansif ve normotansif OKB ölçümlerinin oranını saptamak , şiddetli hipotansiyonu (OKB100/dk) gelişen hastaların sayısını belirlemek, hipertansiyon (OKB>140) gelişen hastaların sayısını belirlemek, BİS değerleri ile OKB arasındaki korelasyonu bulmaktır. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi Üroloji Ameliyathanesinde elektif şartlarda, genel anestezi alacak ve laringeal maske (LMA) ile ventilasyon sağlanacak 65 yaş üstü 134 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 1 Eylül 2023 ile 1 Mart 2024 arasında toplandı.65 yaşından küçük olan, onam formunu okuma, anlama, imzalama yetisi olmayan, hemodinamik olarak stabil olmayan, anestezik ilaçlara kullanım kontrendikasyonu olan, çalışmaya katılmak istemeyen, araştırmacının uygun görmediği, ileri demansı olan ve acil cerrahi prosedürle alınan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma prospektif randomize kontrollü çalışma olarak tasarlandı. Üroloji ameliyathanesinde elektif cerrahiye alınacak 134 hasta bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle Grup O ve Grup B olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup O'ya OAA/S kılavuzluğunda bir anestezi indüksiyonu planlanırken Grup B ye BİS kılavuzluğunda bir genel anestezi indüksiyonu yapıldı. Bulgular: Gruplar arasında yapılan karşılaştırmalarda; tüm eş zamanlı OKB değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. Genel hipotansiyon görülme oranının gruplar arası karşılaştırılmasında; gruplar arasında hipotansiyon görülme değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the extended lifespan in the geriatric patient population, the use of general anesthesia procedures is increasing steadily. Physiological changes associated with aging lead to alterations in the patient's pharmacokinetic and pharmacodynamic responses to medications. Anatomical and physiological changes can affect drug absorption. Due to the decrease in total body water, drug administrations performed as boluses or rapid infusions may result in higher concentrations. Impaired autoregulatory mechanisms in these patients can contribute to increased postoperative morbidity and mortality. Hemodynamic fluctuations during induction and maintenance of general anesthesia are particularly significant, with hypotension being crucial and should be avoided. By doing so, complications can be minimized. In our study, our primary objective was to assess the efficacy of Bispectral Index (BIS)-guided propofol induction compared to anesthesia induction guided by the Observer's Assessment of Alertness/Sedation Scale (OAA/S) in avoiding hypotension during propofol induction in geriatric patients. Hypotension was defined as mean arterial pressure (MAP) below 60 mmHg. Our secondary objectives were to find the differences between entry MAP and MAP at each measurement, to find the difference between entry MAP and the lowest MAP, to determine the ratio of hypotensive and normotensive MAP measurements, to identify the number of patients with severe hypotension (MAP100/min), to determine the number of patients developing hypertension (MAP>140), and to find the correlation between BIS values and MAP. Materials and Methods: A total of 134 patients aged 65 and over who were scheduled for elective general anesthesia with laryngeal mask airway (LMA) ventilation were included in the study at the Department of Urology Operating Room of Ankara City Hospital, Ministry of Health, Turkey. Patients were enrolled between September 1, 2023, and March 1, 2024. Patients under the age of 65, those lacking the ability to read, understand, or sign the informed consent form, those who were hemodynamically unstable, those with contraindications to the use of anesthetic drugs, those who did not wish to participate in the study, those deemed inappropriate by the researcher, those with advanced dementia, and those undergoing emergency surgical procedures were not included in the study. The study was designed as a prospective randomized controlled trial. A total of 134 patients scheduled for elective surgery in the urology operating room were randomly allocated into two groups, Group O and Group B, using computer-assisted randomization. While Group O underwent anesthesia induction guided by Observer's Assessment of Alertness/Sedation (OAA/S), Group B received general anesthesia induction guided by Bispectral Index (BIS). Results: In the comparisons between groups, it was found that there was no statistically significant difference between the groups in terms of all simultaneous OKB values (p>0.05). In the comparison of the occurrence rate of general hypotension between groups, it was found that there was no statistically significant difference between the groups in terms of the occurrence of hypotension (p>0.05).