Kolon tümör nedeni ile cerrahi planlanan yaşlı hastalarda preoperatif demir eksikliği anemisinin Edmonton kırılganlık skoruna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of preoperative iron deficiency anemia on Edmonton frailty score in geriatric patients planned for surgery for colon tumor
  1. Tez No: 890687
  2. Yazar: ASİYE ÖZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kırılganlık, yaşam boyunca fizyolojik sistem rezerv ve işlevlerde kümülatif bir azalma sonucu endojen veya ekzojen stres faktörlerine karşı savunmasızlık durumu olarak tanımlanabilir. Kırılganlık, bir hastanın cerrahi bir prosedürün stresine karşı savunmasızlığının ve artan postoperatif komplikasyon gelişme riski ve daha uzun hastanede kalış süresi de dahil olmak üzere, postoperatif advers olayların iyi bilinen bir öngörücüsü olarak düşünülebilir. Çalışmamız kolon tümör nedeniyle cerrahi operasyon geçirecek olan, 65 yaş üstü hastalarda demir eksikliği anemisinin Edmonton Kırılganlık Skoruna etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmamıza elektif laporoskopik kolon tümör cerrahisi planan, 65 yaş üzeri 120 hasta dahil edildi. Hastalarımızın preoperatif dönemde ASA skorlaması ve demografik verileri kaydedildi. Hastalarımızın tamamı anemi açısından değerlendirildi ve hemoglobin değeri 13 altında olanlar anemik olarak kabul edildi. Hastalar 2 gruba (60 anemisi olan 60 anemisi olmayan) ayrıldı. Demir eksikliğinin serum göstergeleri; düşük demir seviyesi, düşük ferritin düzeyi, artmış demir bağlama kapasitesi, artmış transferrin satürasyon değerleri aranarak demir eksikliği anemisi tespiti yapıldı. Hastalarımızın tamamı preoperatif değerlendirme esnasında Edmonton Kırılganlık Ölçeğine tabi tutuldu. Hastalarımıza 0,01 mg/kg iv midazolam ile premedikasyon uygulandı ve non invaziv (Ekg, SpO2, KB, NMT) monitörizasyon yapıldıktan sonra iv 1 mg/kg propofol ve 0.6 mg/kg rokuronyum ile anestezi indüksiyonu yapıldı. İdamede ise iv 0.1-0.3 µg/kg/dk remifentanil ve 0.5-1 MAK desflurane inhalasyonu ameliyat öncesi vital değerlerin (KH, SAB ve OAB) %20-30 içinde tutulmasına özen gösterilerek uygulandı. Hastalara aynı cerrahi ekip tarafından laparoskopik kolon tümör cerrahisi yapıldı. Hastaların bazal, indüksiyon sonrası, entübasyon 5. Dakikası, cerrahi 5.,30. ve 60. dakika aralıklı, ekstübasyon sonrası ve PACU 15. dakikadaki vital değerleri (KH, SAB, DAB OAB) kayıt edildi. PACU'de Modifiye Aldrete skoru hesaplandı. Hastalarımız perioperatif dönemde ayrıca; operasyon süresi, inotropik ajan ihtiyacı, kanama miktarı, kan ve kan ürünleri transfüzyon gereksinimi, yoğun bakımda-hastanede yatış süresi, PACU'da Modifiye Aldrete Skoru ve 30 günlük mortalite açısından incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Frailty can be defined as a state of vulnerability to endogenous or exogenous stressors as a result of a cumulative reduction in physiologic system reserves and functions throughout life. Frailty can be considered as a well-known predictor of a patient's vulnerability to the stress of a surgical procedure and postoperative adverse events, including increased risk of developing postoperative complications and longer hospital stay. Our study aims to investigate the effect of iron deficiency anemia on Edmonton Frailty Score in patients over 65 years of age undergoing surgery for colon tumor. Method: Our study included 120 patients over 65 years of age who were planned for elective laporoscopic colon tumor surgery. Preoperative ASA scoring and demographic data of our patients were recorded. All of our patients were evaluated for anemia and those with a hemoglobin value below 13 were considered anemic. Patients were divided into 2 groups (60 with anemia and 60 without anemia). Serum indicators of iron deficiency; low iron level, low ferritin level, increased iron binding capacity, increased transferrin saturation values were searched for iron deficiency anemia. All of our patients were subjected to Edmonton Frailty Scale during preoperative evaluation. Our patients were premedicated with 0.01 mg/kg iv midazolam and anesthesia induction was performed with iv 1 mg/kg propofol and 0.6 mg/kg rocuronium after non-invasive (ECG, SpO2, BP, NMT) monitoring. On maintenance, IV remifentanil 0.1-0.3 µg/kg/min and 0.5-1 MAK desflurane inhalation were administered with care to keep within 20% of preoperative vital values (HR, SAB and OAB). Laparoscopic colon tumor surgery was performed by the same surgical team. The patients' vital values (HR, SAB, DAB, GAB OAB) at baseline, after induction, at the 5th minute of intubation, at the 5th, 30th and 60th minute intervals after surgery, after extubation and at the 15th minute of PACU were recorded. Modified Aldrete score was calculated in PACU. In the perioperative period, our patients were also analyzed in terms of duration of operation, need for inotropic agents, amount of bleeding, need for blood and blood products transfusion, duration of hospitalization in intensive care unit-hospital, Modified Aldrete Score in PACU and 30-day mortality.