Sosyal bilgiler ders kitaplarındaki metinlerin edebi türler açısından incelenmesi
Examination of texts in social studies textbooks in terms of literary genres
  1. Tez No: 865038
  2. Yazar: MERCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİTNAT GÜRGİL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarındaki metinlerin edebi türler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış, elde edilen veriler betimsel yaklaşım ile çözümlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında okutulan toplam sekiz sosyal bilgiler ders kitabı oluşturmaktadır. Araştırmada incelenen veri kaynaklarına EBA üzerinden erişilmiştir. Çalışma da 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan edebi ürünleri belirlemek için kullanılan sınıflandırma da 38 edebi ürün yer almaktadır. Araştırma sonucunda bu edebi ürünlerin hepsine rastlanmamıştır. Ders kitaplarında en çok yer verilen edebi ürünün haber olduğu belirlenmiştir. Yer verilmeyen edebi ürünlerin de ders kitaplarına dahil edilmesi, öğrenme alanlarında edebi ürünlerin çeşitlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the texts in 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks in terms of literary genres. In the research, document analysis, one of the qualitative research methods, was used and the data obtained was analyzed with a descriptive approach. The study group of the research consists of a total of eight social studies textbooks taught in the 2022-2023 academic year. The data sources examined in the research were accessed through the Education Information Network. In the study, there are 38 literary works in the classification used to determine the literary works in the 4th, 5th, 6th and 7th grade social studies textbooks. As a result of the research, not all of these literary works were found. It has been determined that the most included literary product in textbooks is news. It has been suggested that literary works that are not included should be included in textbooks and that literary works should be diversified in learning areas.