Weight reduction on the semi trailer chassis by using ultra high strength steel (UHSS) instead of metal material
Yarı römork şasisinde metal malzeme yerine ultra yüksek mukavemetli çelik (UHSS) kullanarak ağırlık azaltımı
- Tez No: 865121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Paris Anlaşması'nın yayınlanmasıyla, lojistik sektörü için O3 ve O4 kategorisi treyler üreten üreticiler de yeşil dönüşüm çerçevesinde çalışmalarını hızlandırdılar. Bu anlaşma ile ağır taşıtlardaki karbon salınımını 2030'ye kadar %30 azaltmak hedeflenmektedir. Son yıllarda ticari araç üreticileri özellikle ağır taşıt üreticileri, yük taşıma kapasitesini artırmak ve yakıt tüketimini ile emisyonları azaltmak için hafif araçlar üretmeyi hedeflemekteler. Yüksek yük taşıma gerekliliğinden dolayı üreticiler genellikle yüksek kalınlıkta S355 çeliği kullanarak yüksek dayanıklılığa ulaşırlar. Ancak ultra yüksek dayanıklılıkta çelik kullanılarak üretici yüksek dayanıklılığa ulaşabilir. Bu çalışmada, ANSYS yazılımı kullanılarak 30 ton yük altında Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş'nin modüler şasi olarak isimlendirdiği SBPR27 ticari adlı yarı römork şasisinde ultra yüksek dayanıklılıkta çelik ile S355 çeliğinin mekanik özellikleri, gerilmeleri ve deformasyonları karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, S355 ve UHSS çeliğinin analiz sonuçları aynı sınır koşulları altında karşılaştırıldı ve UHSS çeliği şasi malzemesi olarak kullanıldığında; uzunlamasına desteklerin kesit kalınlığını azaltarak toplam ağırlık tasarrufu sağlamak amaçlandı. Yeni ağırlık sonuçlarına göre, analiz VECTO Treyler uygulamasında çalıştırıldı ve karbon emisyon oranları ile yakıt tüketim değerleri karşılaştırıldı. Bu sonuçlara göre, şasi ağırlığında %9'a tekabul eden 182 kg 'lık bir azalma, 100 km'de %2.9 luk bir yakıt tasarrufuna ve km başına yine %3lük bir karbon emisyonu azalmasına yol açtı.
Özet (Çeviri)
With the publication of the Paris Agreement, manufacturers producing O3 and O4 category trailers for the logistics sector have also accelerated their work within the framework of green transformation. With this agreement, it is aimed to reduce carbon emissions by 30% in heavy-duty vehicles by 2030. In recent years, commercial vehicles manufacturer especially heavy duty vehicles manufacturer target a produce light-weight vehicles in order to increase payload and decrease fuel consumption and emissions Because of the transport high payload, manufacturer always use S355 with high thickness steel to reach high strength. However by using ultra high strength steel, manufacturer can reach high strength. In this study, the mechanical properties, stresses, and deformations of ultra-high-strength steel and S355 steel in the semi-trailer chassis named SBPR27, referred to as the modular chassis by Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş, were compared under a 30-ton load using the ANSYS software.. According to the results obtained, the analysis results of S355 and UHSS steel were compared under the same boundary conditions and when UHSS steel is used as chassis material; it is aimed to save total weight by reducing the cross-sectional thickness of the longitudinal supports. According to the new weight result obtained, the analysis was run in the VECTO Trailer application and the carbon emission rate and fuel consumption value were compared. According to these results, a 9% reduction in chassis weight of 182 kg led to a fuel saving of 2.9% per 100 km and a reduction in carbon emissions of 3% per km.