Sensorimotor mechanisms of time perception: Investigating temporal binding effect through predictive mechanisms
Zaman algısının duyusal motor mekanizmaları: Öngörü mekanizmaları üzerinden bir zamansal kısalma incelemesi
- Tez No: 865150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN, DOÇ. DR. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zamansal kısalma, nedensel olarak ilişkilendirilmiş olayların, ilişkisiz olaylara kıyasla daha yakın bir zaman aralığında algılanma fenomenini ifade eder. Bu etki, sadece bir neden ve sonuç arasında algılanan bir çekim yaratmakla kalmaz, aynı zamanda olaylar arasındaki zaman aralığını daraltır. Zamansal kısalma üzerine temel bir makale yayımlandığından beri (Haggard, Clarke ve Kalogeras., 2002), araştırmacılar etkinin meydana gelmesi için gerekli koşulları belirlemişlerdir. Öngörülebilirlik ve ardışıklık kritik unsurlar olmasına rağmen, sonuç olarak niyetli eylem değil, neden-sonuç ilişkisi başlıca sonucu belirler. Buehner (2012)'e göre, etkinin temel faktörü nedenselliktir. Bu alandaki üretken çalışmalara rağmen, zamansal kısalmanın mekanizmalari hakkında hala keşfedilmeyi bekleyen çok şey bulunmaktadır. Bu tezde, zamansal kısalmanın iki temel yönünü araştırmayı amaçlıyoruz. İlk olarak, bir eylemi gerçekleştirmenin tek başına zamansal kısalma yaratmak için yeterli olup olmadığını veya sonuç öngörüsünün kritik bir rol oynayıp oynamadığını belirlemeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla, uyumlu ve uyumsuz sonuçları karşılaştırmak için bir dizi deney gerçekleştiriyoruz, bu ilginç zaman bozulmasına neden olan ve altında yatan mekanizmaları ortaya çıkarmayı umuyoruz. İkinci olarak, zamansal kısalmaya katkıda bulunan çeşitli faktörleri incelemekteyiz. Sonuç öngörüsüne ek olarak, zamanı belirleme yeteneği olan zamansal kontrolün, zaman algımızı şekillendirmedeki rolünü araştırıyoruz. Hedefimiz, her bir bileşeni analiz ederek farklı faktörlerin zamansal kısalma üzerindeki etkisini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
Temporal binding refers to the perception that two events, which are related in terms of their cause and effect, occur closer together in time than they actually do. This effect not only creates a perceived cause-and-effect relationship but also compresses the time interval between events. Since the influential article on the intentional binding effect was published by Haggard, Clarke, and Kalogeras in 2002, researchers put forth several necessary conditions for the explanation of the effect. While proximity in time and predictability play a crucial role, it is primarily causality that determines the outcome rather than intentional action. According to Buehner (2012), causality is the fundamental factor behind the effect. Despite the productive work done in this area, there is still much to be discovered about the mechanisms that underlie temporal binding. In this thesis, we aim to investigate two main aspects of temporal binding. Firstly, we aim to determine whether the act of performing an action alone is sufficient to induce temporal binding or if outcome prediction plays a critical role. To achieve this, we conduct a series of experiments to compare congruent and incongruent outcomes, with the aim of uncovering the underlying mechanisms that cause this intriguing time distortion. Secondly, we examine the various factors that contribute to temporal binding. In addition to outcome prediction, we investigate the role of temporal control, which is the ability to dictate timing, in shaping our perception of time. We aim to understand how different factors affect temporal binding by analyzing each component.