Erken okul çağı çocuklarının duyusal gelişimleri için ahşap ürün tasarımı
Wooden product design for sensual development of early school age children
- Tez No: 944892
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SAİD FİDAN, DR. BEATA FABİSİAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, erken okul çağındaki (6–12 yaş aralığında) çocukların duyusal gelişim süreçlerini desteklemek amacıyla, pedagojik, psikolojik ve tasarım odaklı ilkeleri bir araya getiren algı odaklı bir ürün tasarımı geliştirilmiştir. Duyusal gelişim, bu yaş grubundaki çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal becerilerinin temelini oluşturmaktadır. Özellikle oyun ve öğrenme süreçlerindeki çoklu duyusal uyaranlara verdikleri tepkiler, gelişimsel ilerlemelerini doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda çalışma, kullanıcı merkezli bir yaklaşım özümsenerek Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisi temelinde empati kurma, problem tanımlama, fikir üretme, prototipleme ve değerlendirme olmak üzere beş aşamalı bir süreç uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde, çocuklar ve öğretmenler ile ön anket, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, çocukların duyusal tercihlerine, çevresel uyaranlara verdikleri tepkilere ve ürünle etkileşim alışkanlıklarına dair bir çok açıdan bakılarak bir analiz yapılmasını sağlamıştır. Geliştirilen ürün, kahon müzik enstrümanı özelliği entegre edilmiş sekizgen formlu bir masa ve aynı özellikli oturaklardan oluşmaktadır. Tasarımda ahşap ana malzeme olarak tercih edilmiştir. Oturakların oturma yüzeylerinde şişe mantarından minder kullanımı ile dokunsal oturma yüzeyleri ve uzun süreli kullanımda hava deliklerinden lavanta kokusu çıkması için yerleştirilmiş olan küçük lavanta keseleri dahil edilmiştir. Böylece çokduyulu bir etkileşim alanı oluşturulmuştur. Alt yüzeylerinde tekerlekler bulunan oturakların, masa altına yapboz mantığıyla yerleştirilmesi aynı zamanda yüzeylere çizilmiş eşlenen grafikler ise çocukların görsel eşleştirme ve dikkat gelişimi gibi becerilerini desteklemeye yöneliktir. Tasarımın değerlendirme aşamasında, ürünün işlevsel, estetik, pedagojik ve ergonomik kriterlere uygunluğu gözlemlerle ve araştırmalar ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda güvenlik, kullanıcı konforu ve materyal dayanımı gibi unsurlar da dikkate alınmıştır. Tasarlanan ürün, çocukların aktif katılımını, sosyal etkileşimini ve duyusal uyarılma düzeyini artırmaya yönelik olarak tasarlanmış olup, sınıf içi uygulamalarda, oyun alanlarında ve eğitim destek programlarında kullanılabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, duyusal ihtiyaçlara dayalı kullanıcı odaklı tasarım ilkeleriyle şekillendirilmiş yenilikçi bir prototip sunarak, çocuklara yönelik eğitim materyali tasarımı alanında hem literatüre katkı sunmayı hem de gelecek araştırmalara metodolojik bir örnek teşkil etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a perception-oriented furniture design was developed to support the sensory development processes of children in early school age (between the ages of 6 and 12), by integrating pedagogical, psychological, and design-focused principles. Sensory development constitutes the foundation of cognitive, social, and emotional skills in children of this age group. In particular, their responses to multisensory stimuli during play and learning processes directly influence their developmental progress. In this context, a five-stage process based on the Design Thinking methodology was adopted with a user-centered approach: empathizing, defining the problem, ideating, prototyping, and evaluating. During the data collection process, surveys and semi-structured interviews were conducted with children, as well as with teachers who work with this age group. The collected data enabled a multifaceted analysis of children's sensory preferences, their reactions to environmental stimuli, and their interaction habits with the product. The developed product consists of an octagonal table and stools, both integrated with the cajon musical instrument feature. Wood was chosen as the main material in the design. Instead of cork cushions previously considered for the stool seats, tactile surfaces were preferred. In addition, small lavender sachets were placed under the seats to emit a lavender scent over time during use, creating a multisensory interaction environment. The stools, equipped with wheels on their bottom surfaces, can be fitted under the table like a puzzle, and the matching graphics on their surfaces aim to support children's visual matching and attention development skills. In the evaluation phase of the design, its compliance with functional, aesthetic, pedagogical, and ergonomic criteria was analyzed through observations and research. Elements such as safety, user comfort, and material durability were also taken into account. The designed furniture is intended to enhance children's active participation, social interaction, and level of sensory stimulation, and is considered to have the potential to be used in classrooms, play areas, and educational support programs. Ultimately, this study aims to contribute to the literature and offer a methodological example for future research by presenting an innovative prototype shaped through user-centered design principles based on sensory needs.