Finansal başarının ölçümünde kullanılan yöntemler: BİST finans sektöründe bir uygulama
Methods used in measuring financial success: An application in BIST finance sector
  1. Tez No: 865157
  2. Yazar: AYLİN CEREN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF GÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmelerin hedefi olan kar elde etme ve sürdürülebilirlik, artan rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle zorlaşmaktadır. Başarılı işletmeler küresel rekabet ortamına uyum sağlayarak varlıklarını devam ettirirken, uyum sorunu yaşayanlar iflas veya tasfiye durumlarıyla karşılaşabilirler. Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve ekonomik koşulların değişimi işletmeleri finansal başarısızlıklarını öngörmeye teşvik etmektedir. Çalışmada finansal başarısızlığı öngörebilmek amacıyla BIST Finans sektöründe yer alan faktoring, leasing ve bankacılık alanlarında faaliyet gösteren yirmi işletmenin finansal performansı, karlılık oranları ve Altman Z-skor ile incelenmiştir. Devletin faiz ve kredi politikalarının, 2018 senesinde döviz kurlarında yaşanan volatiliteyle birlikte TL'nin değer kaybetmesinin ve Covid-19 pandemisinin bankacılık, leasing ve faktoring şirketleri üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Z-skor analizinde uygun sonuçlar elde edilememiş, bu nedenle finans sektöründe Z-skor ile değerlendirme yapılmasının zor olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goals of businesses, making profits and sustainability, are becoming more difficult due to increasing competition and free market conditions. While successful businesses continue their existence by adapting to the global competitive environment, those with adaptation problems may face bankruptcy or liquidation. Globalization, technological developments and changes in economic conditions encourage businesses to foresee financial failures. In order to predict financial failure, the study examined the financial performance, profitability ratios and Altman Z-score of twenty companies operating in the factoring, leasing and banking fields in the BIST Finance sector. It has been observed that the state's interest and credit policies, the depreciation of TL along with the volatility in exchange rates in 2018, and the Covid-19 pandemic had an impact on banking, and factoring companies. Appropriate results could not be obtained in Z score analysis, therefore it was concluded that it is difficult to make an evaluation with Z-score in the financial sector.