Weighted net brand reputation analysis through sentiment analysis: Case of a telecommunication company
Duygu analizi kullanarak ağırlıklı net marka itibar analizi: Bir telekomünikasyon şirketi örneği
  1. Tez No: 865166
  2. Yazar: ÖMER TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONA MARDİKYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir markanın itibarını incelemek ve anlamak, onun çevrimiçi reklamcılığına, bilgi yayınına ve sosyal müşteri ilişkilerinin yönetimine yardımcı olabilir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte marka itibarı, duygu analizi yöntemleriyle sayısallaştırılabilir hale geldi. Bu ölçüm tekniklerinden biri, bir markanın çevrimiçi itibarını ve müşteri sadakatini sosyal medya aracılığıyla ölçmek için kullanılan Net Marka İtibarıdır. Ancak sosyal medyayla birlikte ortaya çıkan yeni popülerlik kavramı, tüketicilerin marka itibarı üzerindeki etkisini değiştirdi. Bu çalışmada, Twitter'daki marka incelemelerinin popülerlik etkisini de dahil ederek marka itibarını ve müşteri sadakatini ölçmek için yeni bir yöntem olan Ağırlıklandırılmış Net Marka İtibarı önerilmektedir. Bu yeni yöntemde kullanılan katsayılar, Twitter'daki popülerlik metrikleri hakkında sistematik bir literatür taraması sonrasında önerilen Popülerlik Katsayısı (PC) adı altında yeni bir formülle elde edilmiştir. Ağırlıklandırılmış Net Marka İtibarı formülü öncelikle literatürde mevcut olan popülerlik metrikleri (Popülerlik puanı ve Takipçi Sıralaması) ve ardından yeni PC formülü ile hesaplandı. PC ile hesaplanan Ağırlıklı Net Marka İtibarı, Popülerlik puanı ve Takipçi Sıralaması katsayılarıyla hesaplanana göre daha rasyonel ve daha az çarpıktı. Çalışmanın son bölümünde Tweetlerin Popülerlik Katsayısı ile hesaplanan Ağırlıklı Net Marka İtibarı, Prophet Time Series modeli kullanılarak haftalık olarak tahmin edilmiştir. Marka itibarının hesaplanması için, şirketlerin pazarlama ve sosyal medya departmanlarına önerilen yeni metriklerin (Tweetlerin Popülerlik Katsayısı ve ağırlıklı Net Marka İtibarı) kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Studying and understanding a brand's reputation can help in its online advertising, information broadcasting, and management of social customer relationships. With the spread of social media, brand reputation can be quantified with the help of sentiment analysis methods. One of these quantification techniques is Net Brand Reputation, used to measure a brand's online reputation and customer loyalty through social media. However, the new concept of popularity that emerged with social media changed the influence of consumers on a brand's reputation. In this study, a new method, Weighted Net Brand Reputation is proposed to measure brand reputation and customer loyalty by including the popularity effect of brand reviews on Twitter. The coefficients used in this new method were obtained with a new formula under the name of Popularity Coefficient (PC) which was proposed after a systematic literature review about popularity metrics on Twitter. The Weighted Net Brand Reputation formula was calculated first with popularity metrics that already exists in the literature (Popularity score and Follower Rank), then with the new PC formula. The results with PC were more rational and less skewed than the ones calculated with the coefficients of Popularity score and Follower Rank. In the last part of this study, the Weighted Net Brand Reputation calculated with the Popularity Coefficient was weekly forecasted using the Prophet Time Series model. For the calculation of brand reputation, we recommend using the proposed new metrics (Popularity Coefficient and Weighted Net Brand Reputation) by companies in their marketing departments as well as social media.