External search strategies by emerging economy firms: The role of international collaboration
Gelişmekte olan ekonomi firmalarının dış kaynak arama stratejileri: Uluslararası işbirliğinin rolü
  1. Tez No: 865175
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAEL MAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bath
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma gelişmekte olan ülke firmalarının dış bilgi kaynaklarını (üniversite, müşteriler, tedarikçiler, rakipler vb.) kullanma stratejilerinin genişliği (search breadth) ve derinliği (search depth) ile inovasyon performansları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Gelişmekte olan ülke firmalarının kendilerine özgü yapı ve karakterleri dış bilgi kaynak kullanımlarını etkileyebilmektedir. Bu sebeple firmalar uluslararası işbirliği (international collaboration) faaliyetlerinden yararlanarak dış kaynak kullanımı etkilerini arttırabilmektedirler. Bu tez çalışması gelişmekte olan ülke firmalarının dış kaynak kullanım stratejilerini araştırarak ve bu firmaların uluslararası işbirliği faaliyetlerini durumsallık faktörü olarak inceleyerek inovasyon literatürüne (innovation search literature) katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma öncelikle firmaların uluslararası işbirliği faaliyetlerini partnerların hangi ülkeden olduklarına göre ele alarak (örneğin, gelişmekte olan ülke firmaları ile olan işbirliği ve gelişmiş ülke firmalarıyla olan işbirliği), bu farklılığın dış kaynak kullanımı ve inovasyon performansı arasındaki ilişkiye olan etkilerini incelemektedir. Ikinci olarak, bu çalışma firmaların uluslararası işbirliği faaliyetlerini partner çeşitlerine göre ele alarak (örneğin, pazar odaklı işbirliği ve teknoloji-bilim odaklı işbirliği), bu farklılığın dış kaynak kullanımı ve inovasyon performans çeşitleri (radical and incremental innovation) arasındaki ilişkiye olan etkilerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the linkages between the breadth and depth of search strategies and innovation performance from the perspective of emerging economy firms. The unique characteristics of such firms influence the success of search and they can leverage international collaboration to increase the benefits from their search strategies. This thesis contributes to the innovation search agenda by investigating search strategies by emerging economy firms and employing international collaboration as a contingency factor. This study first distinguishes international collaboration depending on the partners' national contexts, i.e. collaboration with partners from emerging economies and collaboration with partners from developed economies, in order to examine its effects on the link between search strategies and innovation performance. Second, this research distinguishes international collaboration according to partner types, i.e. international market-based and science-based partners in order to investigate its effects on the link between search strategies and different types of innovation performance. The constructed model was tested using data drawn from the Turkish Innovation Survey, which included 659 innovative firms from 19 two digit-level manufacturing and service industries.