Kastamonu ilinde üretilen kestane ballarının bazı ağır metal içerikleri ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metal content and chemical properties of chestnut honeys produced in Kastamonu province
  1. Tez No: 618698
  2. Yazar: UĞUR ERTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski bir gıda maddesi olan bal, tarih boyunca sadece beslenme amacı ile değil bunun yanında tıbbi amaç ile de insanlığa hizmet etmiştir. Bileşimi üzerine yapılan çalışmalar özellikle son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler ile artmış ve her çalışma ile balın bilinmeyen bir yönü daha ortaya çıkmaya başlamıştır. Bal kaynağına bağlı olarak salgı balı ve çiçek balı olarak ikiye ayrılmaktadır. Arı ırkı ve koloni hareketliliği, kaynağın yoğunluğu ve coğrafi özelliklerdeki farklılıklar bal oluşumunu etkileyen en önemli iç ve dış faktörlerdir. Özellikle çevresel etkiler ve yetiştiricilik teknikleri, bal ve bal gibi arıcılık ürünlerinin gıda güvenliği seviyesini etkilemektedir. Ballar polen kaynaklarına göre monofloral ve multi floral olarak adlandırılmaktadır. Kestane balı monofloral ballar grubunda olup, belli bir coğrafyada ayırt edici özelliklere sahip ballardandır. Dünyada ve Türkiyede kestane balı bilinen en kaliteli ballardan olup besleyicilik özelliklerinin yanında apiterapik özellikleri ile de son yıllarda öne çıkmaktadır. Karadeniz bölgesinde Hopa Artvinden başlayarak Şileye uzanan kestane ormanları popülasyonlarında Kastamonu en önemli il konumundadır. TUİK 2018 verilerine göre özellikle İnebolu Ormanları Türkiye Kestane üretimin %50 sini karşılamaktadır. Buda meyve oluşumunun temeli olan çiçeklenme ve dolayısı ile nektar oluşumunun ne denli yoğun olduğuna işarettir. Bu bilgiden hareketle Kastamonu İlinde yoğun olarak üretilen kestane balının tanınırlığına bilimsel katkı sağlamak amacı ile İnebolu ve Küre Orman işletme alanlarında bulunan 6 farklı ilçeden 15 farklı kestane balı numunesi alınarak ağır metal içerikleri ve biyokimyasal özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında analizleri yapılan bal numunelerinin lokasyon bazında, indis, % rutubet ve % kuru madde değerlerinin birbirine oldukça yakın olduğu, indis değerlerinin 1,4845 ile 1,4991 arasında, rutubet değerlerinin %16,48 ile %20,80 arasında ve kuru madde değerlerinin de %79,20 ile %83,52 arasında değiştiği belirlenmiştir. Kestane bal numunelerindeki renk yoğunluğu en düşük Bozkurt2 numunesinde olmak üzere 107.25 mAU ile en yüksek Doğanyurt1 numunesinde 336.00 mAU aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a foodstuff as old as human history, honey has served humanity not only for nutritional purposes but also for medical purposes throughout history. Studies on its composition have increased especially with the technological developments occurring in recent years and with each study an unknown aspect of honey has begun to emerge. Depending on the source of honey is divided into two as secretory honey and flower honey. Bee breed and colony mobility, source density and differences in geographical characteristics are the most important internal and external factors affecting honey formation. In particular, environmental impacts and aquaculture techniques affect the food safety level of beekeeping products such as honey and honey. Honeys are called monofloral and multi-floral according to pollen sources. Chestnut honey is a group of monofloral honeys and is one of the honeys with distinctive features in a certain geography. chestnut honey known in the world and Turkey is of the highest quality honey stands out in recent years with apiterapik properties next to the nutritional properties. In the Black Sea region, Kastamonu is the most important province in the populations of chestnut forests starting from Hopa Artvin to Şile. According to TUIK 2018 data, especially İnebolu Turkey meets 50% of the forests of chestnut production. This is the basis of flowering stage before the flowering , and thus the intensity of nectar formation indicates how intense. Based on this information, in order to make scientific contribution to the recognition of chestnut honey produced intensively in Kastamonu Province, 15 different chestnut honey samples were taken from 6 different districts in İnebolu and Küre Orman operating areas and their heavy metal contents and biochemical properties were examined. According to the location of the honey samples analyzed, indices,% moisture and% dry matter values are very close to each other, index values between 1.4845 and 1.4991, moisture values between 16.48% and 20.80% and dry matter values between 79.20% and 83.52%. The color density of chestnut honey samples was found to be 107.25 mAU as the lowest in the Bozkurt2 sample and 336.00 mAU the highest in Doğanyurt1 sample.