Çocuk izlem merkezi çalışanlarının çocuk istismarı ve ihmal konusundaki deneyimleri: Bir kalitatif çalışma
Experiences of child advocacy center staff on child abuse and neglet: A qalitative study
- Tez No: 865205
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmada Çocuk İzlem Merkezi'nde adli görüşme sürecinde yer alan sağlık personellerinin yaşadıkları deneyimler, sorunlar ve baş etme yöntemlerini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada tanımlayıcı fenomenolojik yaklaşımlı niteliksel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırma, Erzurum Şehir Hastanesi bünyesinde yer alan Çocuk İzlem Merkezi'nde Temmuz 2023 – Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada altı adli görüşmeci ile çalışılmıştır. Adli görüşmecilerin çalışma alanları ve görüşme süreçlerine uygun olacak şekilde hazırlanmış görüşme formundan yararlanılarak görüşmecilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve görüşme kayıtları Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan görüşmelerin incelenmesi sonucunda tekrar eden dört ana tema ve her bir temanın altında değişen sayılarda toplam on alt tema belirlenmiştir. Bu temalar; istismar hakkında genel görüşler, mesleki deneyimler, adli görüşme sürecinde karşılaşılan sorunlar ve yaşanılan duygusal sorunlar şeklindedir. Her bir ana tema için katılımcıların söylemlerinden somut alıntılar verilmiştir. Sonuç: Çocuk istismarına yol açan en önemli faktörler olarak aile ihmali ve sevgisizlik tanımlanmıştır. Katılımcılar güvensizlik, ön yargılı olma ve agresiflik gibi duygusal aynı zamanda ağrı, mide bulantısı, uyku bozuklukları gibi psikosomatik belirtiler yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu stresle baş etmek için dikkati başka yöne çekme yöntemlerini kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the experiences, problems, and coping methods of the health personnel involved in the forensic interview process at the Child Monitoring Center. Methods: In this study, a qualitative research design with a descriptive phenomenological approach was adopted. The research was carried out at the Child Monitoring Center within Erzurum City Hospital between July 2023 and March 2024. The research was conducted with six forensic interviewers. Semi-structured interviews were conducted with the interviewers using an interview form prepared in accordance with the working areas and interview processes of forensic interviewers, and the interview records were evaluated using Interpretive Phenomenological Analysis. Results: As a result of the analysis of the interviews, four recurring main themes and a total of ten sub-themes with varying numbers under each theme were identified. These themes are general views about abuse, professional experiences, problems encountered during the forensic interview process, and emotional issues. Concrete quotes from the participants' discourses are given for each main theme. Conclusion: Family neglect and lack of love have been identified as the most important factors leading to child abuse. Participants reported experiencing emotional symptoms such as distrust, prejudice, and aggression, as well as psychosomatic symptoms such as pain, nausea, and sleep disorders. They use distraction methods to cope with this stress.