Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi (Gümüşhane ili örneği)
Evaluation of healthy lifestyle behavior of nurses working in surgical units (Gümüşhane province example)
- Tez No: 865244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ULUTAŞDEMİR, PROF. DR. HAKAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını değerlendirmektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini Ekim-Kasım 2023 tarihlerinde Gümüşhane Devlet Hastanesi cerrahi birimlerde görev yapan hemşireler (n=118 kişi) oluşturmuştur. Herhangi bir örneklem yöntemi seçilmeden tüm cerrahi birim hemşirelerine yapılması planlanmış ve hepsine ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; araştırmacılar literatür incelenerek oluşturulan hemşirelerin sosyodemografik özelliklerine, çalışma ortamı ve çalışma şekline, sağlıkla ilgili davranışlarına yönelik sorular ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği sorularından oluşan anketin hemşirelerin dinlenme saatlerinde yaklaşık 20 dakika süre içinde direkt gözlem altında uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde frekans, student t testi, One way ANOVA, Tukey testi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Sağlıklı yaşam biçimi davranışı ölçeğinin her bir alt boyutu değerlendirildiğinde; Sağlık sorumluluğu, Fiziksel aktivite, Beslenme, Manevi gelişim, Kişilerarası ilişkiler ve Stres yönetimi alt boyutlarının da orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Evli, gelir durumunu yüksek algılayan, egzersiz yapan, düzenli beslenen, düzenli sağlık kontrolü yaptıran hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin yaşı arttıkça sağlıklı yaşam biçimi davranışları artmaktadır. Hemşirelerin çalışma saati arttıkça Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının Manevi Gelişim ve Kişiler arası İlişkiler alt boyutları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the healthy lifestyle behaviors of nurses working in surgical units. The population of the descriptive and cross-sectional study consisted of nurses (n = 118 people) working in the surgical units of Gümüşhane State Hospital between October and November 2023. It was planned to be conducted on all surgical unit nurses without choosing any sampling method, and all of them were reached. Data of the research; The researchers conducted a survey consisting of questions about the nurses' sociodemographic characteristics, working environment and working style, health-related behaviors, and Healthy Lifestyle Behavior Scale questions, which were created by reviewing the literature, and were administered under direct observation for approximately 20 minutes during the nurses' rest hours. Frequency, student t test, One way ANOVA, Tukey test, pearson correlation analysis were used in the statistical analysis of the data. It was found that the healthy lifestyle behaviors of the nurses included in the research were at a moderate level. When each sub-dimension of the healthy lifestyle behavior scale is evaluated; The sub-dimensions of Health Responsibility, Physical Activity, Nutrition, Spiritual Development, Interpersonal Relationships and Stress Management were also found to be at moderate levels. It has been determined that nurses who are married, perceive their income status as high, exercise, eat regularly, and have regular health check-ups have higher healthy lifestyle behaviors. As the age of nurses increases, their healthy lifestyle behaviors increase. As nurses' working hours increase, the Spiritual Development and Interpersonal Relations sub-dimensions of Healthy Lifestyle Behaviors decrease.