Çevre hukukundan kaynaklanan idari yaptırımlar
Administrative sanctions arising from environmental law
- Tez No: 865253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BURCU ÖNÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çevre hakkı 1982 Anayasasının 56'ncı maddesinde düzenlenmiştir. Anayasada yer alan bu hüküm ile Devlet, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı olduğunu tanıyarak devlete ve vatandaşlara çevreyi geliştirme ve çevreyi koruma ödevi yüklemiştir. Ülkemizde nüfusun ve sanayileşmenin günden güne artması ile birlikte son yıllarda çevre sorunları daha da artmış ve gözle görünür hale gelmiştir. Günlük yaşamda çevre sorunlarının sıklıkla karşımıza çıkmaya başlaması nedeniyle kanun koyucu çevresel sorunlarla baş etmek için Anayasa'da güvence altına alınmış çevre hakkının somut tezahürü olan 2872 sayılı Çevre Kanunu'nu düzenleme gereği duymuştur. Çevre Kanunu ile birlikte Devlet'e çevre kirliliğini önleme ve çevre sorunlarını çıkmadan başlangıçta ve kaynakta engelleme adına bazı sorumluluklar atfedilmiştir. Bu sorumlulukların başında da çevre ihlalleri karşısında devletin kişilere idari yaptırım uygulama gücü gelmekte olup, Tezimizin konusunu da 2872 sayılı Çevre Kanunu başta olmak üzere çevre hukuku bağlamında devletin uyguladığı idari yaptırımlar oluşturmaktadır. Çevre hukukunda idari yaptırımlar, çevre ihlalleri meydana geldikten sonra işlerlik kazanmakla birlikte düzenli işletilmesi durumunda bireylerin çevre ihlallerini engelleyecek nitelikteki mekanizmalardır. Bu kapsamda çevre hukukunda idari yaptırımlar, tezimizde iki bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde çevre hukukunun temel kavramları ve ilkeleri incelendikten sonra çevre hukukuna ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuata karşılaştırmalı şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise idari yaptırım kavramı ele alınarak çevre hukukundaki idari yaptırım kavramı ve özellikleri incelenmiş ve Türk Çevre Mevzuatında yer alan idari yaptırım türleri başta 2872 sayılı Çevre Kanunu başta olmak üzere incelenmiş ve son olarak çevre hukukunda bireylere uygulanan idari yaptırımların yargısal denetimi konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The right to environment is regulated in Article 56 of the 1982 Constitution. With this provision in the Constitution, the state recognizes that everyone has the right to live in a healthy environment and imposes a duty on the state and citizens to develop and protect the environment. With the increase in population and industrialization in our country day by day, environmental problems have increased and become more visible in recent years. Due to the frequent occurrence of environmental problems in daily life, the legislator felt the need to regulate the Environmental Law No. 2872, which is the concrete manifestation of the environmental right guaranteed in the Constitution, in order to deal with environmental problems. With the Environmental Law, some responsibilities have been attributed to the state in order to prevent environmental pollution and to prevent environmental problems at the beginning and at the source. Chief among these responsibilities is the power of the state to impose administrative sanctions on individuals in the face of environmental violations, and the subject of our thesis is the administrative sanctions imposed by the state in the context of Environmental Law, especially the Environmental Law No. 2872. Administrative sanctions in Environmental Law are mechanisms that become effective after environmental violations occur and, if operated regularly, will prevent individuals from committing environmental violations. In this context, administrative sanctions in environmental law are examined under two chapters in our thesis. In the first part, the basic concepts and principles of environmental law are analyzed, followed by a comparative analysis of national and international legislation on environmental law. In the second part of the study, the concept of administrative sanctions discussed and the concept and characteristics of administrative sanctions in environmental law are examined, the types of administrative sanctions in the Turkish Environmental Legislation are examined, especially the Environmental Law No. 2872, and finally, the issue of judicial review of administrative sanctions imposed on individuals in environmental law is emphasized.