Fizik öğretmenlerinin uzaktan eğitim deneyimlerinin belirlenmesi
Determination of distance education experiences of physics teachers
  1. Tez No: 865258
  2. Yazar: MERT BÜYÜKDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA TANEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Uzaktan eğitim, 2020 yılında tüm dünyaya yayılan Covid 19 pandemisi nedeniyle zorunlu hale gelmiştir. Eğitim alanında ise en çok etkilenen eğitim paydaşlarından birisi de öğretmenlerdir. Fizik öğretmenlerinin bu süreçten önemli derecede etkilendiğini ifade etmek mümkündür. Bu dönemde eğitimin paydaşlarından olan öğretmenlerin bu süreci nasıl yürüttükleri önem arz etmektedir. Bu çalışmada fizik öğretmenlerinin uzaktan eğitim deneyimlerinin belirlenmesi araştırılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'nin farklı bölgelerinde devlet ve özel okullarda görev yapmakta olan 20 fizik öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formu kullanılmıştır. Veri toplama süreci, salgın dönemi koşulları gereğince sanal platform üzerinden gerçekleştirilmiştir. Görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile incelenmiştir. Ayrıca veriler Nvivo programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel çalışmanın doğası gereği verilerden kodlar, kodlardan temalar, temalardan kategoriler elde edilerek fizik öğretmenlerinin deneyimleri belirlenmiştir. Fizik öğretmenlerinin deneyimleri 5 kategori altında toplanmıştır. Bunlar yaşanan problemler, ders işlenişi, öğretmenlik becerisi, uzaktan eğitimin katkıları ve önerilerdir. Uzaktan eğitim süresince, öğrenci, öğretmen, okul yönetimi, materyal kaynaklı problemler tespit edilmiştir. Bu problemlerin yanı sıra fırsat eşitliğinin sağlanması noktasında birtakım sıkıntılar olduğu gibi genel olarak teknik problemlerden de bahsedilmiştir. Fizik ders içeriği bakımından birtakım problemler ortaya çıkmıştır. Bu problemler iki ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar, fizik öğretmenlerinin anlatırken zorlandığı konular ve öğrencilerin anlamakta zorlandığı konular şeklinde belirlenmiştir. Fizik öğretmenlerinin pandemi döneminde kullanmış olduğu birçok platform/program tespit edilmiştir. Bu programların olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin bu süreçte derslerde kullanmış oldukları ders materyalleri ve uyguladıkları ölçme değerlendirme araçları belirlenmiştir. Fizik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda uzaktan eğitimin ders içeriği öğretmen ve öğrenci açısından olumlu yönlerinin olduğu ifade edilmiştir. Çalışmada bundan sonraki dönemlerde uzaktan eğitimin uygulanması halinde öğretmenlerin önerilerinde de bahsedilmiştir. Çalışma kapsamında toplanan verilerin analizi sonucu, elde edilen bulgular dikkate alınarak, ileride yapılacak çalışmalara katkı sağlaması amacıyla araştırmaya ve uygulamaya yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Distance education has become mandatory due to the Covid 19 pandemic that spread all over the world in 2020. In the field of education, one of the most affected education stakeholders is teachers. It is possible to say that physics teachers were significantly affected by this process. In this period, it is important how teachers, who are stakeholders in education, carry out this process. In this study, determining the distance education experiences of physics teachers was investigated. In the study, case study design, one of the qualitative research designs, was used. The sample of the study consists of 20 physics teachers working in public and private schools in different regions of Turkey. Semi-structured interview and observation forms were used as data collection tools. The data collection process was carried out via a virtual platform in accordance with the conditions of the epidemic period. The data obtained from the interview form was examined with the content analysis technique. Additionally, the data were analysed using the Nvivo program. Due to the nature of the qualitative study, the experiences of physics teachers were determined by obtaining codes from the data, themes from the codes, and categories from the themes. The experiences of physics teachers are grouped under 5 categories. These are the problems experienced, course delivery, teaching skills, contributions of distance education and suggestions. During distance education, problems arising from students, teachers, school administration and materials have been identified. In addition to these problems, some difficulties in ensuring equality of opportunity and technical problems in general were also mentioned. Some problems have arisen in terms of physics course content. These problems are grouped under two main headings. These were determined as topics that physics teachers have difficulty explaining and topics that students have difficulty understanding. Many platforms/programs that physics teachers used during the pandemic period have been identified. The positive and negative aspects of these programs were evaluated. In this process, the course materials that the teachers used in the lessons and the measurement and evaluation tools they used were determined. In line with the opinions of physics teachers, it has been stated that the course content of distance education has positive aspects for teachers and students. In the study, teachers' suggestions were also mentioned if distance education was implemented in the future. As a result of the analysis of the data collected within the scope of the study, taking into account the findings, some suggestions for research and practice were made in order to contribute to future studies.