Irak'ın İran politikasında Lockeçu ve Kantçı kültürün yansımaları rekabet, çatışma ve dostluk (1958-2020)
Reflections of Lockean and Kantian culture in Iraq's policy towards Iran: Rivalry, conflict and friendship (1958-2020)
- Tez No: 865292
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma Irak-İran ilişkilerindeki ani dönüşümleri incelemektedir. Çalışmanın amacı uluslararası sistemin anarşik yapıya sahip olmasının devletler arasında sürekli bir düşmanlık ilişkisi üretmediğini Irak-İran ilişkileri örneği üzerinden açıklamaktır. Bu kapsamda çalışma devletler arasındaki ilişkilerin karşılıklı etkileşim, karşılıklı kimlik atıfları, uluslararası sistemin yapısı, uluslararası normlar, fikirler ve kimlikler gibi pek çok unsurdan etkilendiğini iddia etmektedir. Bu doğrultuda çalışmada“Irak-İran ilişkilerinde dönüşümler nasıl şekillenmiştir?”ve“İki ülkenin birbirlerine yönelik politikalarını belirleyen faktörler nelerdir?”sorularına cevap aranmıştır. Bu cevap arayışı sosyal inşacı uluslararası ilişkiler teorisyenlerinden Alexander Wendt'in“Anarşi Kültürleri”kavramı içinde kalarak yapılmıştır. Bir başka deyişle anarşi kültürleri kavramı iki ülke arasındaki ilişkilere uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the sudden changes in Iraq-Iran relations. The aim of the study is to explain through the example of Iraq-Iran relations that the anarchic structure of the international system does not produce a permanent enmity relationship between states. In this context, the study argues that relations between states are influenced by many factors such as mutual interaction, mutual identity attributions, the structure of the international system, international norms, ideas and identities. In this direction, this study seeks to answer the questions“How did the changes in Iraq-Iran relations take shape?”and“What are the factors that determine the policies of the two countries towards each other?”This search for an answer was made by staying within the concept of“Cultures of Anarchy”of Alexander Wendt, one of the social constructivist in international relations theories. In other words, the concept of cultures of anarchy has been adapted to the relations between the two countries.