Sağlıklı erkek çocuklarda kısa süreli yorucu egzersiz sonrası kardiyovasküler değişiklikler
Cardiovascular changes after a short-term strenuous exercise in healthy boys
- Tez No: 86530
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ORAN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
6. ÖZET SAĞLIKLI ERKEK ÇOCUKLARDA, KISA SÜRELİ YORUCU EGZERSİZ SONRASI, KARDİOVASKÜLER DEĞİŞİKLİKLER Bu çalışmada, egzersizin kardiovasküler sistem üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için, sağlıklı erkek çocuklarda kısa süreli yorucu egzersiz sonrası, kardio vasküler değişikliklerin araştırılması amaçlandı. Sedanter yaşam süren, 10-13 yaşarası 34 sağlıklı erkek çocuk, istekli olarak çalışmaya katıldı. Fizik muayeneleri yapılarak istirahat KH ve kan basıncı ölçüldü. EKG'leri çekilip ekokardiografi yapıldı. Hepsine de 75 g/kg VA dirence karşı 30 saniyelik supramaximal bisiklet egzersizi olan, Wingate anaerobik testi uygulandı. Testten hemen sonra ve 24 saat sonra KH ve kan basıncı değerleri ölçülerek, EKG ve ekokardiografileri tekrarlandı. Testten hemen sonra; KH, KD, SKB, PFV, Acc T, LV EDD, LV ESD, aorta çapı ve sol atrium çapı arttı. DKB, Dec T, ET, arka duvar kalınlığı ve FVİ değerleri azaldı Eksersizden 24 saat sonra, bu ölçümlerin hepsi, normal değerlerine geri döndü. Sağlıklı erkek çocuklarda kısa süreli yorucu ekzersiz sonrası belirgin kardiovasküler değişiklikler oluştuğu ve bu değişikliklerin, 24 saat içinde istirahat değerlerine geri döndüğü sonucuna varıldı. 40
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY CARDIOVASCULAR CHANGES AFTER A SHORT-TERM STRENUOUS EXERCISE IN HEALTHY BOYS The aim of this study was to investigate cardiovascular changes after a short-term strenuous exercise in healthy boys in order to evaluate the effects of exercise on the cardiovascular system. Thirty-four healthy and sedentary boys aged 10-13 years volunteered for the study. Physical examination was carried out, resting heart rate and blood pressure were measured, electrocardiogram and echocardiogram were taken. The Wingate anaerobic test which is consisted of 30 second of supramaximal cycling against a resistance of 75 g/kg body weight was applied to all volunteers. Immediately after and 24 hours following the test, heart rate and blood pressure were measured and electrocardiogram and echocardiogram were repeated. Heart rate, cardiac output, systolic blood pressure, peak flow velocity, acceleration time, left ventricular end-diastolic and end-systolic diameters, aorta diameter and left atrium diameter increased and diastolic blood pressure, deceleration time, ejection time, posterior wall thickness and flow velocity integral values decreased immediately after and returned to normal within 24 hours after the exercise. It is concluded that significant cardiovascular changes occur immediately after a short- term strenuous exercise and return to resting levels within 24 hours in healthy boys 41