Down sendromlu çocuklarda trombosit agregasyon fonksiyonlarının araştırılması
Platelet aggregation functions in the children with down syndrome
  1. Tez No: 86531
  2. Yazar: DURSUN ALİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
7.ÖZET Bu çalışmada, fizik bulguların yanısıra sitogenetik analiz ile kesin Down sendromu tanısı konan ve yaşları 3-72 ay (ortalama 1 8,9 ay) olan 20 çocukta trombosit fonksiyonları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, sağlıklı ve yaşları 3-120 ay (ortalama = 26,3 ay) olan 20 kontrol vakasıyla karşılaştınlmıştır. Test ve kontrol grubu vakalarının tümünde, tam kan agregometresi kullanıldı. Bu metot fizyolojik koşulları daha iyi yansıtması ve daha sensitif bir yöntem olması nedeniyle tercih edildi. Agonist madde olarak epinefrin, kollajen, ristosetin ve ADP kullanıldı. Elde edilen istatistiksel verilere göre; test grubunda kontrol grubuna göre epinefrin, kollajen ve ristosetinle meydana gelen % agregasyonda baskılanma ve anlamlı bir fark tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLATELET AGGREGATION FUNCTIONS IN THE CHILDREN WITH DOWN SYNDROME In this study platelet functions were investigated in 20 children aged 3-72 months (mean 18,9 months) with Down syndrome. Results were compared to 20 healthy controls aged 3-120 months (mean 26,3 months). Whole blood aggregometer was used in both test and control groups. This method was prefered because of reflecting physiological conditions and being more sensitive. Epinephrine, collagen, ristocetin and ADP were used as agonist substances. According to statistical results; percent aggregation rate obtained with epinephrine, collagen and ristocetin in the test group were depressed and showed a significant differance compared to controls (p0,05).