Bisiklet sporcularının öz yeterliği üzerinde pygmalion etkisinin incelenmesi
Investigation of pygmalion's effect on the self-efficiency of cycling athletes
- Tez No: 743670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAVUZ KARAFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı antrenörler tarafından oluşturulan olumlu ya da olumsuz beklentilerin (pygmalion ve golem etkilerinin) bisiklet sporcularının spora özgü öz yeterlilikleri üzerine etkilerini incelemektir. Bu araştırmada bisiklet sporcularında pygmalion ve golem etkisinin değerlendirilmesi için pygmalion tutum indeksi, sporcuların öz yeterlilik durumlarının tespit edilmesi için ise sporcu öz yeterliliği ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2021 yılında Antalya ilinde düzenlenmiş olan 120 dk yerel dağ bisikleti ve yarışına 56.uluslararası cumhurbaşkanlığı bisiklet yarışına katılan toplam 276 bisiklet sporcusu oluşturmaktadır. Araştırma örneklem sayısının belirlenmesi için % 95 güven aralığında %5 hata oranı üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda 203 bisiklet sporcusu araştırmanın örneklemine dahil edilmiştir. Araştırmanın istatistiki analiz sürecine geçmeden önce verilere ilişkin normallik dağılımı sonuçları hesaplanmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerinin +2 ile -2 arasında değişim göstereceği varsayılarak bu değer aralığına uyum gösteren verilerin normal dağılıma uygun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Normal dağılıma uygunluk gösteren verilerin değerlendirilmesi için parametrik olan test teknikleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında pygmalion ve golem etkisinin sporcu öz yeterliği üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi için yol analizi istatistiki değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of positive or negative expectations (pygmalion and golem effects) created by coaches on the sport-specific self-efficacy of cyclists. In this study, the pygmalion attitude index was used to evaluate the pygmalion and golem effects in cyclists, and the athlete's self-efficacy scale was used to determine the self-efficacy status of the athletes. The universe of this research consists of a total of 276 cyclists who participated in the 120-minute local mountain bike race and the 56th international presidential bicycle race held in Antalya in 2021. In order to determine the number of the research sample, 203 cyclists were included in the group as a result of the calculations made over the 5% error rate at the 95% confidence interval. The results of the normality distribution of the data were calculated before proceeding to the statistical analysis process of the research. Assuming that the skewness and kurtosis values will vary between +2 and -2, it has been concluded that the data conforming to this value range are following the normal distribution. Parametric test techniques were used to evaluate the data conforming to the normal distribution. Within the scope of the research, a statistical evaluation of path analysis was carried out to evaluate the effect of pygmalion and golem effects on athlete self-efficacy.