Reading Pygmalion and Mrs. Warren's Profession from the perspective of nature versus nurture
Bireyin gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin etkisinin Pygmalion ve Mrs. Warren's Profession eserlerinde incelenmesi
  1. Tez No: 716840
  2. Yazar: GÖZDE ZEHRA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Pygmalion ve Mrs. Warren's Profession toplumda sosyal eşitlik inancını benimseyerek yola çıkan birtakım sosyalistlerin baskın olduğu Fabian Topluluğu'nun önde gelen üyelerinden dünyaca ünlü oyun yazarı ve eleştirmen George Bernard Shaw'ın en değerli başyapıtları arasındadır. Oyunlarda izlerine şahit olduğumuz Viktoria Dönemi sosyal sınıf farklılıklarının zirveye ulaştığı ve bireylerin ait oldukları toplumsal sınıfa göre etiketlendikleri bir çağdır. Bu sınıf farklılıklarını oyunlarında en güzel şekilde tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Shaw, toplumda sosyal eşitliğin sağlanabilmesinin mümkün olduğunu ve eğitimle sınıf farklılıklarının şekillenebileceği hatta tamamen ortadan kaldırılabileceği gerçeğini gözler önüne sermiştir. Viktoria dönemindeki sınıf farklılıklarına tamamen karşı tutum gösteren Shaw, toplumda eşitliği sağlamanın tek yolunun eğitimden geçtiğini iki oyununda da tüm gerçekliğiyle yansıtmıştır. Shaw'ın natürel evrim sürecine olan bakış açısı ve oyunlarında bu süreci en gerçek ve zor haliyle yansıtışı, toplum içerisinde bireyler arasındaki sosyal statü farkının devrimle değil sadece doğal bir evrim süreciyle ortadan kalkabileceğine olan güçlü inancını gösterir. Böyle bir evrim, tüm genetik faktörler bireye karşıyken, zorlu bir mücadele içerisinde gerçekleşebilir. Bu çalışmada, bireyin gelişim evresinde genetik ve çevresel faktörlerin etkisi oyunlarda yansıtıldığı gibi incelenirken, eğitimin bu süreçteki değiştirici, dönüştürücü işlevi ve böyle bir evrim süreci içerisinde nasıl algılandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The plays Pygmalion and Mrs. Warren's Profession have been known as the leading masterpieces of the well-known dramatist and critic George Bernard Shaw who was a keen member of the Fabian Society which was dominated by the socialists of that period with a belief in social equality. Victorian Era, of which the plays carry the traces, was the age of social hierarchies and social labeling. Reflecting these nuances of class skillfully throughout both of the plays, Shaw points to the fact that nurture may pave the way for social equality in the society and class differences can be reshaped or even destroyed with the help of education. Disapproving the conflict of the classes of that time, Shaw clearly emphasizes the significance of education for an equal society. Shaw's strong faith in the possibility of natural evolution comes to mean that social inequality among the citizens may disappear not by a revolution, but only by an evolution. The so-called evolution can even be regarded as a kind of compelling transformation while the genes are still against the individual. Hence, in this thesis, while nature versus nurture as reflected in both plays is discussed, the focus will be on the function of education as a transformative power and how education is perceived in such an evolutionary process.