Yenidoğan sıçanlarda akut hipoksinin gastrointestinal sistem bakteri kolonizasyonu üzerine etkisi
The effect of acute hypoxia on bacterial colonization of gastrointestinal tract in newborn rats
- Tez No: 86532
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırma Laboratuvarı'nda, akut hipoksinin yenidoğan sıçanlarda GİS bakteri kolonizasyonu üzerine etkisini araştırmak amacıyla toplam 56 adet outbred wistar albino yenidoğan sıçan yavrusu kullanıldı. Denekler rastgele iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunda bulunan 34 adet yenidoğan sıçan, bir, beş ve 9-1 1 günlükken sakrifîye edilerek steril koşullarda mide, jejunum, ileum kolon ve karaciğer dokularından örnekler alındı. Hipoksi grubunda bulunan 22 adet yenidoğan sıçan ise doğumdan hemen sonra %9 oksijen ve %91 azot gazı karışımında bir saat süreyle tutularak hipoksiye maruz bırakıldı. Bu gruptaki yavrular da bir ve 9-11 günlükken sakrifîye edilerek steril koşullarda mide, jejunum, ileum, kolon ve karaciğer dokularından örnekler alındı. Bu örnekler tartıldı ve standart oranlarda sulandırıldı. Aerob üremeler için kanlı agar, anearob üremeler için brucella agar besiyerlerine ekildi. Her iki grupta da besiyerlerine ekimler tamamen steril koşullarda yapıldı. Enkübasyon periyodunu takiben, besiy erlerinde oluşan koloniler tek tek sayıldı. Koloni sayımları kendi aralarında Mann Whitney U Testi, Pearson Testi ve %2 Analizi ile değerlendirildi. Buna göre, kontrol grubunda GİS bakteriyel kolonizasyonunun 9-11. günde henüz tamamlanmamış olduğu, rektum, kolon, ileum, ve jejunum yönünde seyrettiği gözlendi. Midenin bağımsız olarak ko Ionize olduğu ortaya kondu. Ancak hipoksi grubunda jejunumun erken dönemde ko Ionize olduğu saptandı. Hem kontrol hem de hipoksi grubunda karaciğer örnekleriyle ekim yapılan besiyerlerinde üreme olmadı. Ayrıca tüm gruplarda aerob ve anaerob besiyerlerindeki koloni sayımı sonuçları birbirine benzerdi. Hipoksi sonrasında aerob ve anaerob bakteriyel kolonizasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığını saptadık. Hipoksinin yenidoğan sıçanlarda bakteriyel translokasyona sebep olmadığı ve GİS'in bakteriyel kolonizasyonunu hızlandırdığı kanısındayız. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY 56 newborn outbred wistar albino rats were used in order to investigate the effect of acute hypoxia on bacterial colonization of gastrointestinal tract in newborn rats in Research Laboratory of Trakya University School of Medicine. Rats were randomly divided into two grups. 34 newborn rats in control group were sacrified in 1, 5 and 9 to 11 days of age and taken specimen from the gastric, jejunal, ileal, colonic and hepatic tissues in sterile conditions. 22 newborn rats in the early period of their birth were exposed to hypoxia as keeping them an hour in atmosphere compound of 9% oxygene and 91% nitrogene. The rats in this group were sacrified in 1 and 9 to 1 1 days of age and were taken specimen from the gastric, jejunal, ileal, colonic and hepatic tissues in sterile conditions. These samples were weighed and were diluted with standart ratios. Blood agar was used for aerobic reproduction and brucella agar was used for anaerobic reproduction. Inoculations into agars were performed in sterile conditions in both group. Each colonies in the agars were counted followig incubation period. The number of colonies evaluated in each other with Mann Whitney U Test, Pearson test and %2 Analysis. In according to result of tests they were observed that bacterial colonization of the gastrointestinal tract had not been completed in 9 to 11 days and coursed to the rectum, colon, ileum and the jejunum respectively. It was determined that the stomach was colonised independently. However it was observed that the jejunum colonised in early term in the hypoxic group. No reproduction was observed in agars prepared whit hepatic samples in both groups. Colony count results in aerobic and anaerobic agars were similar in both groups. Statistically no significant difference between aerobic and anaerobic colonization in the gastrointestinal tract after hypoxia was determined. We consider that hypoxia does not cause bacterial translocation in newborn rats but accelerates the bacterial colonization of the gastrointestinal tract. 31