Twitter'da gerçekleşen dezenformasyon faaliyetlerinin Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında incelenmesi
Investigation of disinformation activities on Twitter within the scope of the Russian-Ukraine war
- Tez No: 865340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN KALSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı günümüzün büyük bilgi platformlarından birisi haline gelen Twitter'da, gündemi meşgul eden konuların doğru bilgilerinden çok yalan bilgilerle öne çıkması ve bunların ortaya çıkartılması amacıyla oluşturulan platformların süreçlere nasıl yaklaştığını Rusya ve Ukrayna Krizi üzerinden görmektir. Nitel araştırma yöntemiyle oluşturulan araştırmada Rusya ve Ukrayna Krizi sürecinde Twitter'da meydana getirilen dezenformasyon faaliyetlerinin bilgi doğrulama platformları tarafından teyit edilmesi esas alınmıştır. Veri toplama aracı olarak içerik analizi metodu benimsenmiş ve Teyit.org, Doğruluk Payı, Malumatfuruş, Yalansavar ve AA Check Fact adlı doğrulama platformlarının süreç boyunca atılan tweetler ve içerdikleri iddialara yaklaşımları derlenmiştir. Araştırma kapsamında: 1 Şubat 2022 ve 24 Şubat 2022 tarihleri arası, iki ülke arasındaki krizin tırmanmasına zemin hazırlayabilecek resmi ve gayriresmi hesaplardan paylaşılan doğrulanmaya muhtaç tweetler saptanmıştır. Bu araştırmanın güçlü bir haber paylaşım platformu olan Twitter'daki yapılan her paylaşımın, incelenmesi ve teyit edilmesi sürecine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to see how the platforms created for Twitter, which has become one of the biggest information platforms of today, come to the fore with false information rather than correct information, and how the platforms created to reveal these approach the processes through the Russia and Ukraine Crisis. The research, which was created with the qualitative research method, was based on the confirmation of the disinformation activities on Twitter during the Russia and Ukraine Crisis by the information verification platforms. The content analysis method was adopted as the data collection tool, and the tweets posted during the process and the approaches to the claims they contain were compiled by the verification platforms Teyit.org, Doğruluk Payı, Malumatfuruş, Yalansavar and AA Check Fact. Within the scope of the research: Between February 1, 2022 and February 24, 2022, tweets in need of verification were identified, shared from official and unofficial accounts that could pave the way for the escalation of the crisis between the two countries. It is aimed that this research will contribute to the process of examining and confirming every post on Twitter, which is a powerful news sharing platform.