Siyasetnamelerde istihbaratın yeri ve önemi
The role and significance of intelligence in the siyaset-nama
- Tez No: 865358
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İlk insandan günümüze istihbarat her zaman elzem olmuş ve tarihî süreçte, özellikle de devletlerin ortaya çıkmasıyla birlikte önemi gitgide artan bir unsur hâline gelmiştir. Çünkü var olmak ve mevcudiyetini sürdürebilmek için haber almak, bilgiye sahip olmak hayati bir zorunluluktur. İstihbarat da bu gereklilik doğrultusunda harekete geçirilen bir faaliyettir. Siyasetnameler, dönemlerinin yetkin kişileri tarafından yazılmış, devlet yönetimiyle ilgili hemen hemen her konuda dikkate alınması gereken önemli bilgi ve tavsiyeler içeren eserlerdir. Tarihsel süreç içerisinde Türk devlet geleneğinin oluşmasında önemli bir yeri olan bu eserler aynı zamanda istihbaratla ilgili zengin bilgiler de içermektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmayla siyasetnamelerin istihbarat tarafının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma, siyasetnamelerde istihbarat ve casuslukla ilgili konuların incelenmesiyle sınırlı olup bu kapsamda 30 adet siyasetname çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada, veri toplama tekniği olarak doküman incelemesi, veri analizi yöntemi olarak ise içerik analizi benimsenmiştir. Çalışma“giriş”ve“sonuç”bölümleri hariç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“istihbarat”ve“siyasetname”kavramlarına ilişkin teorik çerçeve ele alınmış, bunların önemi belirtilmiş ve bu kavramların birbiriyle ilişkisi açıklanmıştır. İkinci bölümde incelenen siyasetnamelerdeki istihbaratla ilgili bulgular belirli bir sınıflandırma yapılarak aktarılmıştır. Sonuç kısmında ise eldeki bulgular analiz edilerek varılan sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the first humans to the present day, intelligence has always been essential and has become an increasingly important element in the historical process, especially with the emergence of states. Because receiving news and having information is a vital necessity in order to exist and maintain its existence. Intelligence is an activity that is activated in line with this necessity. Siyaset-nama are works written by competent people of their period, containing important information and recommendations that should be taken into consideration on almost every issue related to state administration. These works, which have an important place in the formation of the Turkish state tradition throughout the historical process, also contain rich information about intelligence. In this regard, this study aims to reveal the intelligence side of siyaset-nama. The research is limited to examining issues related to intelligence and espionage in siyaset-nama, and in this context, 30 siyaset-nama constitute the sample of the study. In the study, document review was adopted as the data collection technique and content analysis was adopted as the data analysis method. The study consists of two parts, excluding the“introduction”and“conclusion”sections. In the first chapter, the theoretical framework of the concepts of“intelligence”and“siyaset-nama”is discussed, their importance is stated, and the relationship between these concepts is explained. In the second chapter, the intelligence related findings in the siyaset-nama examined are conveyed by making a specific classification. In the conclusion section, the findings were analyzed and the conclusions were presented.