Analytical method development for the authenticity control of food of animal origin
Hayvansal kökenli gıdaların özgünlüğünü kontrol için analitik yöntem geliştirilmesi
- Tez No: 865360
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ, DOÇ. DR. EBRU MAVİOĞLU AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hayvansal kökenli gıda maddeleri ve ilgili ürünler, insan beslenmesinde önemli rol oynamaktadır ancak bu gıda sektöründeki hileler, halk sağlığına yönelik potansiyel riskler ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle büyük bir sorundur. Bu nedenle sahtekarlığı tespit edecek ve bu tür ürünlerin orijinalliğini doğrulayacak analitik tekniklerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kaynak taraması ülkemizde hayvansal gıdaların kökenine yönelik güvenilir veri bankası oluşturma konusunda boşluk olduğunu göstermiştir. Bu tez çalışmasında balık çiftliklerinde yetiştirilen çeşitli balık türlerinin aynı tür deniz ürünleri ile, doğal olarak yetiştirilen tavukların ticari tavuk markalı ürünlerle, işlenmemiş doğal ve organik sütlerin ticari süt markalı ürünlerle karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak bu hayvansal kökenli ürünlerde izotop oranları kütle spektrometresi (IRMS) ile karbona ilişkin 13C/12C değerleri ile yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi ile amino asit içerikleri ve gaz kromatografisi (GC) yöntemi ile de yağ asidi profili çıkartılan hayvansal gıdalara ilişkin veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve Temel Bileşenler Analizi (PCA) yardımıyla örnekler arasında ayrım yapılabileceği gösterilmiştir. Bu yolla gıda ürünlerinin köken analizinin yanı sıra coğrafi konum ve beslenme türleri hakkında da bilgi edinilmiştir. Bu analizlere ek olarak elektroaktif amino asitlerin elektrokimyasal yolla analiz koşulları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food of animal origin and related products play significant roles in human nutrition but, fraud in this food sector is a major problem due to the potential risks to public health and negative impacts on the economy. Therefore, the development of analytical techniques to detect the fraud and verify the authenticity of such products is of vital importance. Literature research has shown that there is a gap in reliable data bank regarding the origins of animal foods in our country. In this thesis study, it is aimed to compare various types of fish grown in fish farms with the same type of seafood, naturally raised chickens with commercial chicken brand products, unprocessed natural and organic milk with commercial milk brand products. For this purpose, the isotope ratios of these animal products were determined by isotope ratio mass spectrometry (IRMS), the 13C/12C values for carbon, the amino acid contents were determined by the high-performance liquid chromatography (HPLC) method, and the fatty acid profile was determined by the gas chromatography (GC) method. The relevant data were evaluated statistically and it was shown that discrimination between the samples can be made with the help of Principal Component Analysis (PCA). In this way, in addition to the origin analysis of food products, information was also obtained about geographical location and nutrition types. In addition to these analyses, the electrochemical analysis conditions of electroactive amino acids were also examined.