Kronik inmeli bireylerde kinestetik ve görsel imgelemenin elin motor performansı ve gövde kontrolü ile ilişkisi
The relationship of kinesthetic and visual imagery with motor performance of the hand and trunk control in individuals with chronic stroke
- Tez No: 865363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİRHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Literatür incelendiğinde, kronik inmeli bireylerde motor imgeleme yeteneği ile el motor performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen sınırlı sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Ek olarak, kronik inmeli bireylerde motor imgeleme yeteneği ile gövde kontrolü arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, kronik inmeli bireylerde motor imgeleme yeteneği ile elin motor performansı ve gövde kontrolü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 32 kronik inmeli birey (18 yaş üstü inmeli bireyler, en az altı ay önce geçirilmiş iskemik veya hemorajik inme öyküsü, Standardize Mini Mental Test Puanı ≥ 24 puan, Brunnstrom El Motor İyileşme Evrelemesi ≥ 4, değerlendirme sorularını anlayacak kadar iletişim kurma becerisi) katılmıştır. Motor imgeleme yeteneği, Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) ile değerlendirildi. Etkilenmiş taraf üst ekstremite el motor performansının değerlendirilmesi Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT) ile yapıldı. Gövde kontrolünü belirlemek için Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan inmeli bireylerin yaş ortalamaları 61,78 ± 10,77 yıl, vücut kütle indekslerinin 26,60 ± 3,85 kg/m² idi. KGİA toplam puanı ile DDPT arasında negatif yönde zayıf (düşük) derecede (r=-0,349, p=0,05) bir korelasyon gösterdiği görüldü. KGİA toplam puanı ile GBÖ'nün toplam puanı arasında pozitif yönlü orta derecede (r=0,520, p=0,002) bir korelasyon bulundu. Sonuç: Kronik inmeli bireylerde motor imgeleme yeteneği ile el motor performansı ve gövde kontrolü arasında ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In literature, there were limited studies examining the relationship between motor visualization ability and hand motor performance in patients with chronic stroke. In addition, to the best of our knowledge, there are no studies examining the relationship between motor visualization ability and trunk control. Therefore, the aim of this study is to examine the relationship of motor imagery ability individuals with chronic stroke with motor performance of the hand, and trunk control. Material-Methods: Thirty-two patients with chronic stroke who met the inclusion criteria (individuals with stroke over the age of 18, presence of a history of ischemic or hemorrhagic stroke at least six months ago, Standardize Mini Mental Test Exam point ≥ 24, Brunnstrom Hand Recovery Stage ≥ 4, ability to communicate sufficiently to understand assessment questions) were participated in this study. Motor imagination ability was evaluated with The Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ). The evaluation of affected side hand motor performance in the upper extremity was carried out with the Nine-Hole Peg Test (NHPT). In order to determine the trunk control, the Trunk Impairment Scale (TIS) was used. Results: The mean age of stroke patients participating in the study was 61,78 ± 10,77 years, body mass index was 26,60 ± 3,85 kg/m². It was found that there was a negative weak (low) correlation (r=-0,349, p=0,048) between the total KVIQ score and the NHPT scores. A positive moderate correlation (r=0,520, p=0,002) was found between the total KVIQ score and the total TIS score. Conclusion: There are relationships between motor imagery ability and hand motor performance and trunk control in chronic individuals.