Evli çiftlerde kişilik inançları ile manipülasyon ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality beliefs manipulation and empathy levels in married couples
  1. Tez No: 865385
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyoloji, Forensic Medicine, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada evli çiftlerde kişilik inançları ile manipülasyon ve empati düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya Samsun'da ikamet eden 100 evli çift olmak üzere toplam 200 kişi katılmıştır. Çalışma kapsamında Demografik Bilgi Formu, Kişilik İnanç Ölçeği, İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği ve Evlilikte Empati Ölçeği katılımcılar tarafından cevaplandırılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz için ise Korelasyon, Çoklu Regresyon, Independent Samples T-testi, Mann Whitney U, Wilcoxon İşaretli Sıralar, One-Way ANOVA ve Kruskal Wallis H kullanılmıştır. Evlilikte Empati Ölçeği ile İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği arasında negatif yönde, Kişilik İnanç Ölçeği ile İnsan İlişkilerinde Manipülasyon Ölçeği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kişilik İnanç Ölçeği alt boyutları cinsiyete göre değerlendirilmiş ve yalnızca obsesif kompulsif kişilik puanının erkeklerde kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kişilik İnanç Ölçeği ve alt boyutları eğitime göre değerlendirildiğinde ise çekingen, obsesif komp., antisosyal, bordeline, şizoid ve paranoid kişilik inanç puanlarının eğitim seviyesine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca evli çiftlerin İnsan İlişkilerinde Manipülasyon ölçeği ve Kişilik İnanç Ölçeği puanları arasındaki farklar anlamlı ancak Evlilikte Empati Ölçeği puanları arasındaki farklar anlamsız çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between personality beliefs and manipulation and empathy levels in married couples was examined. A total of 200 people, including 100 married couples residing in Samsun, participated in the study. Within the scope of the study, the Demographic Information Form, Personality Belief Scale, Manipulation in Human Relations Scale and Empathy in Marriage Scale were answered by the participants. The findings obtained were analyzed through the SPSS software. Correlation, Multiple Regression, Independent Samples T-test, Mann Whitney U, Wilcoxon Signed Ranks, One-Way ANOVA and Kruskal Wallis H were used for analysis. A negative significant relationship was found between the Empathy in Marriage Scale and the Manipulation in Human Relations Scale, and a positive significant relationship was found between the Personality Belief Scale and the Manipulation in Human Relations Scale. The Personality Belief Scale subscales were evaluated according to gender, and only the obsessive-compulsive personality score was found to be higher in men than in women. When the Personality Belief Scale and its subscales were analyzed according to education, it was determined that avoidant, obsessive comp., antisocial, bordeline, schizoid and paranoid personality belief scores were differed in regard to education level. Manipulation in Human Relations scale and Personality Belief Scale scores were significant, but the differences between the Marriage Empathy Scale scores were insignificant.