Tomris Uyar'ın öykülerinde kelime grupları ve söz valığı
Word groups and vocabulary in Tomris Uyars stories
- Tez No: 865390
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AŞKIN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu araştırma Tomris Uyar'ın öykülerinde yer alan kelime gruplarını tespit etmek için yapılmıştır. Nitel araştırma modelinin içerik analizi ve doküman analizi yöntemleri çalışma için tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Tomris Uyar'ın edebi kariyerinin ikinci dönemine ait kitaplarından iki tanesi oluşturmaktadır. Yazarın ikinci dönemine ait eserlerden seçim yapılmasının sebebi ise 1980 öncesi dönemde sıradan insanların yaşamlarında bir seçim yapmaya zorlandıkları koşulları şiirsel ve yalın bir dille izlenimci bir yaklaşımla ele alırken 1980 sonrasında gündelik yaşamın baskısını postmodern bir yaklaşımla çağdaş masallar, metinlerarasılık, soyutlamalar, belirsizlikler ile ele almasıdır. Araştırmanın örneklemini ise ortak kabullere dayanarak sınıflandırılmış kelime grupları oluşturmaktadır. Bu kelime grupları ise isim tamlamaları (belirtili, belirtisiz, zincirleme), sıfat tamlamaları, fiilimsi grupları (isim fiil, sıfat fiil, zarf fiil), unvan, edat, bağlama, tekrar, ünlem, sayı grupları ile birleşik isim ve birleşim fiil gruplarıdır. Veriler incelenirken öykülerin sayfa numaraları ve satır sayıları belirtilerek ele alınmıştır. İncelenen veriler yukarıda belirtilen kelime gruplarının başlıkları altında sınıflandırılarak sıklıkları hesaplanmıştır. Daha sonra sıklıklar grafikler halinde görselleştirilmiştir. Grafiklerin açıklamaları ve yorumlarına da yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında yazarın dili ve eserlerindeki söz varlıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to identify the word groups included in Tomris Uyar's stories. Content analysis and document analysis methods of the qualitative research model were preferred for the study. The universe of the research consists of two of Tomris Uyar's books belonging to the second period of his literary career. The sample of the research consists of classified word groups based on common acceptances. These word groups are noun phrases (indicated, non-indicated, chained), adjective phrases, verb groups (noun verb, adjective verb, adverbial verb), title, preposition, linking, repetition, exclamation, number groups, and combined noun and combination verb groups. While the data were being examined, the page numbers and line numbers of the stories were dealt with by specifying. The examined data were classified under the headings of the word groups mentioned above and their frequency was calculated. Then the frequencies were visualized in graphs. Explanations and interpretations of the graphics are also included. In the last part of the study, the author's language and the verbal assets in his works are discussed.