Ortaokul 7. sınıf elektrik devreleri ünitesine yönelik oyun tabanlı öğrenme etkinliği geliştirilmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi
Development of a game-based learning activity for middle school 7th grade electrical circuits unit and evaluation of its effectiveness
  1. Tez No: 865416
  2. Yazar: DİLARA ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 7. sınıf elektrik devreleri ünitesine yönelik Oyun Tabanlı Öğrenme (OTÖ) etkinliği geliştirmek ve geliştirilen OTÖ etkinliğinin öğrencilerin başarılarına, bilişsel öğrenme düzeylerine etkisini belirlemek ve etkinlikle ilgili öğrenci ve öğretmen görüşlerini değerlendirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı Trabzon ili Ortahisar ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 40 ortaokul 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma karma araştırma yöntemine göre yürütülmüştür. Araştırmanın nicel kısmı tek grup ön test son test zayıf deneysel desene göre gerçekleştirilirken, araştırmanın nitel kısmı durum çalışması yöntemine göre yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Elektrik Devreleri Başarı Testi (EDBT), öğretmen ve öğrenci görüşme formları kullanılmıştır. EDBT verilerinin analizinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Öğretmen ve öğrenci görüşme formlarından elde edilen nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubundan elde edilen verilerin karşılaştırılması sonucunda çalışma grubunun son testi lehine anlamlı farklılığının olduğu başka bir deyişle, OTÖ etkinliğinin öğrenci başarısını ve bilişsel öğrenme düzeylerini artırdığı belirlenmiştir. Öğretmen ve öğrenciler araştırma kapsamında uygulanan OTÖ etkinliğini genel olarak olumlu yönde etkili olduğu şeklinde değerlendirmişlerdir. Bu araştırmada OTÖ etkinliğinin öğrencilerin başarısına ve bilişsel öğrenme düzeylerine etkisi araştırılmış olup, bir başka araştırmada kalıcılığa etkisi araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to develop a Game-Based Learning (GBL) activity for the 7th grade electrical circuits unit of middle school and to determine the effect of the developed GBL activity on students' achievements and cognitive learning levels and to evaluate student and teacher opinions about the GBL activity. The study group of the research consists of 40 middle school 7th grade students studying in a public secondary school in Ortahisar district of Trabzon province in the 2022-2023 academic year. The research was conducted according to the mixed research method. While the quantitative part of the research was conducted according to the single group pre-test post-test weak experimental design, the qualitative part of the research was conducted according to the case study method. Electrical Circuits Achievement Test (ECAT) and teacher and student interview forms were used as data collection tools. Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test were used in the analysis of the ECAT data. The analysis of qualitative data obtained from teacher and student interview forms were carried out by content analysis. As a result of comparing the data obtained from the study group, it was determined that there was a significant difference in favor of the post-test of the study group and that the GBL activity increased student success and cognitive learning levels. Teachers and students evaluated the GBL activity implemented within the scope of the research as generally having a positive effect. In this study, the effect of GBL activity on students' success and cognitive learning levels was investigated, and its effect on permanence can be investigated in another study.