Yaygın anksiyete bozukluğu tanılıhastaların optik koherens tomografianjiyografi bulgularının incelenmesi
Examination of optical coherence tomography angiography findings of patients diagnosis with common anxiety disorder
  1. Tez No: 865440
  2. Yazar: SEMANUR UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAY ASLAN BAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Psikiyatri, Eye Diseases, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Bu çalıĢmanın amacı, yaygın anksiyete bozukluğuna(YAB) sahip kiĢiler ve sağlıklı bireylerin anksiyete, depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi; retinanın katmanlarının vasküler yoğunluğunun ve foveal avasküler alanlarının karĢılaĢtırılması ve bu ölçümlerin psikolojik parametreler ile iliĢkilerinin incelenmesidir. Yöntem: ÇalıĢmaya 2022 Aralık ve 2023 Mart tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı‟na baĢvuran 30 yaygın anksiyete bozukluğuna (YAB) sahip bireyin 30 gözü ve sosyodemografik özellikleri benzer 30 sağlıklı bireyin 30 gözü dahil edildi. Bireylerin retina damar dansiteleri OKTA(AngioVue RTVue XR Avanti; Optovue, Kalifornia, USA) ile değerlendirildi, Beck Anksiyete, Beck Depresyon, STAI 1 ve STAI 2, Algılanan Stres Ölçekleri uygulandı. YAB‟lı bireylere psikiyatrist tarafından uygulanan 6 aylık tedaviden sonra tüm bireylerde ölçümler tekrarlandı. Bulgular: YAB ve kontrol grubunun yaĢ, cinsiyet değerleri benzerdi (p>0,05). BaĢlangıçta ve 6. ayda değerlendirilen anksiyete, depresyon ve durumluk kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenirken algılanan stres düzeyi yalnızca baĢlangıçta farklı bulundu. Tedaviden önce YAB ve sağlıklı bireylerin yüzeyel ve derin damar dansiteleri baĢlangıçta ve 6.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the anxiety and depression levels, vascular density of the retinal quadrants and foveal avascular areas of individuals with generalized anxiety disorder(GAD) and healthy individuals, and to examine their relationship with psychological parameters. Methods: The study included 30 eyes of 30 individuals with generalized anxiety disorder (GAD) who applied to Yozgat Bozok University Department of Mental Health and Diseases between December 2022 and March 2023, and 30 eyes of 30 healthy individuals with similar sociodemographic characteristics. Individuals' retinal vascular densities were evaluated with OCTA, and Beck Anxiety, Beck Depression, STAI 1 and STAI 2, Perceived Stress Scales were applied. Six month after the treatment administered by the psychiatrist to individuals with GAD, measurements were repeated in all individuals. Results: Sociodemographic characteristics of the GAD and control groups were similar (p>0.05). While a statistically significant differences were observed between the anxiety, depression, and state anxiety levels evaluated at the beginning and at the 6th month, The perceived stress level was found to be different only at the beginning.