Plateletten zengin plazma ve kondroitinaz abckombinasyonunun sıçan omurilik yaralanmalarındaterapötik etkisi
Therapeutic effect of platelet-rich plasma and chondroitinase abc combination on rat spinal cord injuries
  1. Tez No: 865439
  2. Yazar: EMAD ADDEN ABDALLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Travmatik omurilik yaralanması yüksek mortalite-morbidite oranları olan, sosyal, fizyolojik, psikolojik yıkıcı etkileri dünya çapında belirgin önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi yöntemlerindeki tüm gelişmelere rağmen, spinal kord yaralanmalı hastalarda sağ kalım ve iyilik hâli oranı çok azdır. Tüm deneysel ve klinik araştırmalara rağmen insan omurilik yaralanmalarında nöroproteksiyon ve yaralanmış omuriliğin rejenerasyonu gerçekleştirilememiştir. Birincil omurilik hasarını takiben dakikalar içinde başlayan ve günle hatta haftalarca devam edebilen moleküler ve hücresel değişimi içeren ikincil omurilik hasarı kaskatını durdurmak için nöroproteksiyon çalışmaları uzun zamandır yapılmaktadır. Omurilik yaralanmasında ikincil hasarın önlenmesi için hedefler: glutamaterjik, kolinerjik ve katokolinerjik nörotransmisyon sistemleri, serbest radikal üretimi, lipid peroksidasyon, kalsiyum ve diğer iyon kanalları, büyüme faktörleri, nörotrofik faktörler, inflamasyon prosesi, endojen opioid reseptörleri, enzimler, apopitotik hücre ölümü ve rejenerasyon mekanizmalarıdır.15 Plateletten zengin plazma (PRP), taze kanın bir antikoagülan ile santrifüje edildikten sonra . Plateletten zengin kısmı veya yoğunlaşan trombositlerin toplanmasıyla hazırlanır ,intratekal (i.t.) PRP uygulamasının mikroglia ve astrosit aktivasyonu ve PDGF-B , ICAM-1, GAP43 ekspresyonu indüklediği rapor edilmiştir. Çözünür bir enzim kondroitinaz ABC (ChABC), CSPG moleküllerinin karbonhidrat dalını oluşturur. CSPG'ler, merkezi sinirde hasar bölgeleri etrafında upregüle edilen ekstraselüler hücre molekülleridir , in vitro ve in vivo nöral büyüme sürecini inhibe ederler. ChABC daha fazla büyümeye izin verir ve santral akson rejenerasyonunu artırır. Literatür taradığımızda , intratekal (i.t.) PRP ve intratekal (i.t.) ChABC kombine uygulamasının spinal kord yaralanma tedavisi olarak etkilerini içeren bir yayına rastlamadık. Bu araştırma projemizde intratekal (i.t.) PRP ve i.t ChABC kombine olarak uygulaması GAP43 ekspresyonu indüklemesinin yanında aksonal rejenerasyonda belirgin artış olabileceğini ve omurilik iyileşmesini ciddi oranda destekleyeceğini göstermeyi planladık. Materyal Metod: Çalışmamız Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Etik Kurulu'nun 24/03/2022 tarihli 2022/2-5 sayılı onay kararı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın deneysel kısmı Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuarı'nda , histopatolojik çalışmaları Balıkesir Üniversitesi Patoloji Laboratuarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deney gruplarımızda 250-300 gr ağırlığında 2.5 aylık 31 adet dişi sıçan kullanıldı. Bir adet sıçan prp hazırlamak için ayrıldı . Rastgele seçilen sıçanlar her grupta 6 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı: Grup1 (Kontrol Grubu): Sadece T9-T10 laminektomi yapıldı Grup 2 (Serum Fizyolojik Grubu): T9-T10 laminektomi yapılıp spinal kord hasarı verildi.16 Kord hasarından sonraki 1. Saat, 1.,3.,5. ve 6. Günde toplam 5 kez İt. sf uygulandı. Grup 3 (PRP Grubu): T9-T10 laminektomi yapılıp spinal kord hasarı verildi. Kord hasarından sonraki 1. Saat, 1.,3.,5. ve 6. Günde toplam 5 kez İt. PRP uygulandı. Grup 4 (Kondroitinaz ABCGrubu): Bu gruptaki sıçanlara T9-T10 laminektomi yapılıp spinal kord hasarı verildi. Kord hasarından sonraki 1. Saat, 1.,3.,5. ve 6. Günde toplam 5 kez İt. Kondroitinaz ABC uygulandı. Grup 5 (Kondroitinaz ABC +PRP Grubu): Bu gruptaki sıçanlara T9-T10 laminektomi yapılıp spinal kord hasarı verildi. Kord hasarından sonraki 1. Saat, 1.,3.,5. ve 6. Günde toplam 5 kez İt. Kondroitinaz ABC ve PRP uygulandı. 2. Haftada deney hayvanları sakrifiye edilerek alınan spinal kord örnekleri formaldehit içeren tüplerle Balıkesir Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına teslim edildi. kesitler histopatolojik inceleme için hematoksilen eozin ile boyandı . Gruplar arasındaki histomorfolojik değişiklikler değerlendirildi . Ayrıca immünhistokimyasal boyama için GAP43 birincil antikor olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Traumatic spinal cord injury is an important health problem with high mortality-morbidity rates and devastating social, physiological and psychological effects worldwide. Despite all the advances in treatment methods, the survival and well-being rate in patients with spinal cord injuries is very low. Despite all experimental and clinical research, neuroprotection and regeneration of the injured spinal cord have not been achieved in human spinal cord injuries. Neuroprotection studies have been carried out for a long time to stop the secondary spinal cord injury cascade, which includes molecular and cellular changes that begin within minutes following primary spinal cord injury and can continue for days or even weeks. Targets for the prevention of secondary damage in spinal cord injury are: glutamatergic, cholinergic and catholinergic neurotransmission systems, free radical production, lipid peroxidation, calcium and other ion channels, growth factors, neurotrophic factors, inflammation19 process, endogenous opioid receptors, enzymes, apoptotic cell death and regeneration mechanisms. Platelet-rich plasma (PRP) is used after centrifugation of fresh blood with an anticoagulant. It is prepared by collecting the platelet-rich part. It has been reported that intrathecal (i.t.) PRP application induces microglia and astrocyte activation and PDGF-B, ICAM-1, GAP43 expression. A soluble enzyme chondroitinase ABC (ChABC) forms the carbohydrate branch of CSPG molecules. CSPGs are extracellular cell molecules that are upregulated around sites of damage in the central nerve, inhibiting the neural growth process in vitro and in vivo. ChABC allows further growth and increases central axon regeneration. When we scanned the literature, we did not find any publications containing the effects of intrathecal (i.t.) PRP and intrathecal (i.t.) ChABC combined application as spinal cord injury treatment. In this research project, we planned to show that the combined application of intrathecal (i.t.) PRP and i.t. ChABC will induce GAP43 expression, and also significantly increase axonal regeneration and significantly support spinal cord recovery. Method: Our study was carried out with the approval decision of Balıkesir University Faculty of Medicine Animal Experiments Ethics Committee dated 24/03/2022 and numbered 2022/2-5. The experimental part of the study was carried out in the Experimental Animals Laboratory of Balıkesir University Faculty of Medicine, and the histopathological studies were carried out in the Pathology Laboratory of Balıkesir University. 31 female rats, 2.5 months old and weighing 250-300 g, were used in our experimental groups.20 One rat was separated to prepare PRP. Randomly selected rats were divided into 5 groups, with 6 rats in each group: Group1 (Control Group): Only T9-T10 laminectomy was performed. Group 2 (Physiological Saline Group): T9-T10 laminectomy was performed and spinal cord damage was done. 1st hour after cord injury, 1st,3rd, 5th. and 6. A total of 5 times per day. Physiological Saline was applied. Group 3 (PRP Group): T9-T10 laminectomy was performed and spinal cord damage was done. 1st hour after cord injury, 1st,3rd, 5th. and 6. A total of 5 times per day. PRP was applied. Group 4 (Chondroitinase ABC Group): The rats in this group underwent T9-T10 laminectomy and spinal cord damage. 1st hour after cord injury, 1st,3rd, 5th. and 6. A total of 5 times per day. Chondroitinase ABC was applied. Group 5 (Chondroitinase ABC +PRP Group): The rats in this group underwent T9-T10 laminectomy and spinal cord damage. 1st hour after cord injury, 1st,3rd, 5th. and 6. A total of 5 times per day. Chondroitinase ABC and PRP were applied. In the 2nd week, the experimental animals were sacrificed and the spinal cord samples were taken and delivered in tubes containing formaldehyde to Pathology Department Laboratory of Balıkesir University. Sections were stained with hematoxylin and eosin for histopathological examination. Histomorphological changes between groups were evaluated. Additionally, GAP43 was used as the primary antibody for immunohistochemical staining.21 Statistical Analysis IBM SPSS V23 was used for all statistical comparisons. Fisher Freeman Halton test was used to compare categorical data, and multiple comparisons were examined with the Bonferroni Corrected Z test.