Analyzing core components of smart cities by focusing on the renewable energy: Case study of sustainable urban furniture for Çorlu Republic Park
Akıllı şehirlerin temel bileşenlerinin yenilenebilir enerji odaklı analiz edilmesi: Çorlu Cumhuriyet Parkı sürdürülebilir kent mobilyaları örneği
- Tez No: 692099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Akıllı şehirler, temel bileşenlerinden olan insan ve teknoloji faktörünü bir arada kullanarak, yaşam koşullarına en iyi şekilde adapte edebilmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada, akıllı şehirlerin bileşenleri ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerine göre birtakım değişiklikler göstermektedir ve bu bileşenlere yönelik olarak gerçekleştirilen yatırımlar yeni akıllı şehir versiyonlarını ortaya çıkarmaktadır. Çorlu, stratejik konumu ve yatırım hedefleri ile Türkiye'de akıllı enerji üzerine öne çıkabilecek bir akıllı şehir olması için yüksek potansiyele sahiptir. Bu hedefe yönelik olarak imzalanmış olan Covenant of Mayors for Climate & Energy anlaşması da bunun bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, Çorlu Cumhuriyet Park'ına akıllı kent mobilyası önerisinde bulunmak için, ticaret bölgesi olma ve nüfus yapısı gibi özellikleriyle benzerlik gösteren Songdo ve Antwerp ile üçlü şehir karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda şehre entegre edilebilecek yenilenebilir enerji teknolojilerinin şehrin kimliğine değer katması ve halkın bilinçlendirilmesi yoluyla bu sürece katkı koyması gibi etkenlerin en iyi şekilde kullanması gerektiği görülmüştür. Bu amaçla, Çorlu Cumhuriyet Parkı için kinetik yer döşemesi ile elektrik enerjisi üreten bir akıllı aydınlatma tasarımı sunulmuştur. Tasarlanan akıllı aydınlatmanın amacı kinetik yer döşemesi ve aydınlatmadaki göstergeler ile parktaki günlük aktiveyi kullanarak vatandaşın yenilenebilir enerji üretimine katkısını sağlayarak sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin arttırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Smart cities aim to adapt the living conditions in the best way by using the human and technology factors, which are among their basic components. At this point, the components of smart cities show some changes according to the economic, social and cultural values of the countries, and the investments made for these components reveal new smart city versions. Çorlu, with its strategic location and investment targets, has high potential to become a smart city that can stand out on smart energy in Turkey. The Covenant of Mayors for Climate & Energy agreement signed for this purpose is an example of this. In this framework, to propose smart urban furniture for Çorlu Cumhuriyet Park, a triple city comparison was made with Songdo and Antwerp, which are similar in terms of being a commercial area and population structure. As a result of the analyzes made, it has been seen that the factors such as renewable energy technologies that can be integrated into the city add value to the identity of the city and contribute to this process by raising public awareness. For this purpose, a smart lighting design that generates electrical energy with kinetic flooring is presented for Çorlu Cumhuriyet Park. The designed smart lighting aims to increase sustainability and environmental awareness by contributing to the renewable energy production of the citizen by using the indicators in the piezoelectric floor tiles and lighting and the daily activity in the park.